Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pobyt v přírodě a elektronika

14. 2. 2014

Při výběru elektroniky, u které předpokládáme použití v přírodě, dnes můžeme vybírat ze široké škály outdoorových modelů, vodotěsných se zvýšenou nárazuvzdorností, ať už se jedná o foťák, kameru, GPS a nebo vše v jednom ve formě smartphonu.

Pokud už ovšem přistroj máme a nechceme vrážet peníze do nového vybavení, je na místě vhodné pouzdro, obal...

Tak jako tak na svých cestách potřebujeme přístroj či přístroje nějak napájet, zvláště při vícedenním pobytu v neobydlených oblastech, kdy baterie například zmíněného smartphonu dostává na frak, focením, nátáčením, hledáním GPS pozice i signálu a ztracenou šťávu je třeba nějak doplňovat.

Jedno řešení je ve formě záložního zdroje, které se dají sehnat i přímo s USB portem a tak nabíjet všechnu potřebnou elektroniku. Pracují s AA bateriemi či v lepším připadě s Li-ion článkem/články 18650. Například na ebay a e-shopech si můžete dokonce vybírat, doporučuji pak holý zdroj bez článku a článek dokoupit zvlášť a pouze značky panasonic, sanyo (nyní už panasonic), LG, samsung, popřípadě značky, které vyrábějí chráněné akumulátory z článků zmíněných značek, všechny ostatní Li-ion články mají více či méně kvalitu pochybnou.

Ale co když i záložní zdroj vyčerpáme? Různé hračky toč klikou či tahej za provázek s dynamem nedoporučuji, jejich účinnost je bídná a taková "dobíječka" nemá prakticky žádný efekt.

Lepším (bohužel dražším) řešením je voděodolný solární panel, který připneme k víku batohu a dobíjíme průběžně, co je třeba dobít. Obrovská výhoda takového panelu je poměrně nízká váha a dobrá skladnost a spolu se záložním zdrojem tvoří enegretické řešení i na dlouhodobější pobyt v divočině.

 

solar-panel.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnešní solární panely mají čím dál vyšší efektivitu a tak Vás možná nepřekvapí, že můj nový solární panel dokáže nabít na slunci telefon za stejnou dobu jako ze zásuvky a dokáže nabíjet i za podmračeného počasí, už sice výrazně méně, ale stále.

Dalším řešením jsou palivové články, jsou však poměrně těžké a hlavně jejich cena je vysoká, nepoměrná k jejich užitné hodotě.


vlkodlaq

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář