Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj vařič dřívkáč 2.0 z ikei

Jistě jste někde na svých toulkách inernetem potkali k čemu se dá velmi dobře využít nerezový odkapávač na příbory z ikei. Ano, lze z něj udělat velmi efektivní vařič dřívkáč. Můj první vzala voda, respektive jsem ho neuváženě půjčil a už nezískal zpět. Využil jsem to k vylepšení při tvorbě nového dřívkáče. Ten původní měl jen našroubované asi 1,5cm dlouhé nožky, na kterých byl však poměrně vratký a do měkkého lesního podkladu měl tendence se bořit. Nový dřívkáč 2.0 jsem vytunil více. Kromě 49kč za odkapávač jsem utratil 23kč za spojovací materiál v železářství a jak to dopadlo se můžete podívat na fotkách. Je mnohem stabilnější, nohy jsou skládací a tak je i lépe uložitelný. Pode dnem dřívkáče je velký prostor pro přístup vzduchu a odsyp popela. Mezi jednotlivými prvky musí být podložky, jinak by po "zapečení" nešlo s nohama hnout. Matičky musí být pojistné, plast se zapeče a pak matka drží a neztratí se.

Výhody takového vařiče jsou nasnadě. Je lehký, bezpečný, protože zde funguje komínový efekt a hoření v něm je efektivnější než při hoření "na hromadě", spálíte zlomek paliva a odpadem je troška jemného popela. Navíc na něj pohodlně dáte pánev, ešus apod. Půl litru vody na čaj jsem přivedl k varu za necelé 4 minuty. Ještě ušít obal, zatím je v nevzhledném igelitovém sáčku. Pro ohřátí například konzervy s gulášem, která má menší průměr, se dají použít dvě ocelové jehly, které prostrčíte oky vařiče ve vhodné výšce, položíte a už ohříváte, nebo přimontujete "packy" jako já. Rozdělání ohně je otázkou minuty a stačí jen tenké větvičky, které polámete v rukách a obejdete se tak bez mačety a pod..

dscn3678.jpg

 

 


 

 


 

 

 

 

 


  

dscn3680.jpg

 

 


 

 


 

 


 

 


  

dscf0824.jpg

 

 


 

 


 

 


 

 


untitled.jpg

 

 

 


 

 


 


 

 


 

 

untitled2.jpg

 


 

 


 

 


 

 


 

 

dscf0851.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dscf0863.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Samozřejmostí je zajištění okolí proti požáru při použití i odchodu :)

Váha je ještě snesitelných 285gramů i s packami uvnitř na postavení hrnku či plechovky s menším průměrem, lze ale při výrobě váhu stáhnout na lehce přes 200 gramů. Když jsem dřívkáč naposledy používal, dělali jsme si večer jídlo a už bylo chladno, hodil jsem do vařiče úlomek dřeva asi jako pěst a hřál skoro hodinu bez přiložení (kus takového toho krajíce, který vyříznou lesáci, když kácí strom). Pokud za sebe natáhnete alu fólii do podkovy či do půláčka, lze se takto přihřívat i v mrazech.

vlkodlaq

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Už zase za pade

(Maaristaan, 19. 1. 2019 19:03)

Dnes jsem si jej zakoupil v IKEA, už ho zase mají za 50,- ;-)
Přidělal jsem nožičky ze šroubů, které mi zbyly z nějakého nábytku a zítra si jdu do lesa udělat oběd. Super nápad!

Dřívkáč

(Johoro, 6. 2. 2017 18:34)

Teď se akorát snažím dokončit asi 1/3 velikost IKEA.Prodával se před vánoci v marketu.Akorát ty otvory jsou jen 4 mm,tak jich musím pár ne boku a ve dnu nádoby zvetšit.Na horním okraji jsem vyřezal zoubky,aby mohl oheň lépe proudit a chci do něj potom použít "švédský" vařič.Na průměr nádoby se uřízne kuláč,rozštípne na čtvrtky,vsune dovnitř a zapálí.Mělo by to hořed dostatečně dlouho na vaření a bez přikládání.Viděl jsem to na videu ve "velkém" vařiči a fungovalo to perfektně a tak chci vyzkoušet zmenšenou formu.Je to asi velikosti půllitrového nerez hrnku,tak by to na menší vaření mohlo stačit.Do spodu dám samozřejmě šrouby jako nožky.

Re: Dřívkáč

(vlkodlaq, 8. 2. 2017 7:20)

Do dřívkáče se kulatina ani nemusí čtvrtit, stačí klasicky rozdělat oheň a jakmile máš na dně žhavé uhlíky, špalík vhodné délky jen posadíš do žhavého a bude ti pěkně hořet, vyzkoušeno. Bude v celku hořet déle, než načtvrcený.

tipy

(Michal, 18. 8. 2016 12:25)

Akorátže dneska to v IKEE stojí odkapávač o stovku víc, než píšeš. Naštěstí u Ťin-Ťongů mají némlich to samé za uváděnou pajcku.
Někteří do odkapávače vyříznou flexou "dvířka na přikládání", je to blbost.
Ještě jednodušší je našroubovat do těch děr ve dnu čtyři šrouby M5 s protimatkou. Ty tě přijdou levněji, v batohu se neohnou a nepřekáží. Nahoru dávám ešus, který se nepropadne, pod dřívkáč není od věci použít nějakou tlustší ALU fólii, která alternativně může fungovat i jako závětří.

Re: tipy

(vlkodlaq, 19. 8. 2016 20:00)

Taky jsem to psal 2013 :-)

hmotnost

(woodcrafter, 2. 9. 2014 22:28)

pěkná inovace s nastavitelnými nožičkami! Zajímalo by mne, kolik to celé váží. Je jasné, že to bude méně, než kartuše plynu a vařič.
Sám přemýšlím o verzi s vyšší nádobou.

Re: hmotnost

(Michal, 18. 8. 2016 12:28)

Kartuše s plynem a vařič je těžší. Někdy se hodí obojí. Ale když jedu na 14 dní do finské divočiny a nevím, bude-li pršet, hodí se obojí. Můžu vzít tu malou, takže ušetřím na váze, když jí náhodou neseženu na místě (do létadla jí nevezmou), tak se tolik nestane. Ale vařit na dřívkáči je příjemnější, než na plynu.

Re: hmotnost

(vlkodlaq, 3. 9. 2014 10:06)

Váha je 285gramů i s packami uvnitř na postavení hrnku či plechovky s menším průměrem, lze ale při výrobě váhu stáhnout na lehce přes 200 gramů. Když jsem dřívkáč naposledy používal, dělali jsme si večer jídlo a už bylo chladno, hodil jsem do vařiče úlomek dřeva asi jako pěst a hřál skoro hodinu bez přiložení (kus takového toho krajíce, který vyříznou lesáci, když kácí strom).

haha

(hmmmmmmm, 4. 5. 2016 13:55)

dobrý ale ja mam drivkač WOOD s moturkem na podporu plamene. a funguje supr. jen vyšší hmotnost. pul kila

Re: haha

(vlkodlaq, 8. 5. 2016 9:22)

"Jen vyšší" hmotnost pul kila je už dost. Výhoda takového Ikea vařiče (a jemu podobných) je, že žádný motůrek není potřeba. Motůrek navíc potřebuje baterie, ty mají omezenou životnost a omezený počet použití. Do divočiny je nejlepší toho tahat co nejmíň, každá zbytečná elektronika je o to nadbytečnější. Další věcí je, že čím složitější zařízení, tím náchylnější k poruše a tím se zase dostáváme k tomu, že je lepší tahat jedodušší vybavení a tento ikea vařič (a jemu podobné) je bezporuchový a při běžném použití prakticky nezničitelný.

Re: haha

(vlkodlaq, 8. 5. 2016 9:23)

A to se nebavíme o ceně.. :-)

dobrýý

(ségra, 14. 3. 2016 16:14)

dobrý nápad:)) připadá mi dobrý na sníh a do mokra:)

váha

(vlkodlaq, 24. 6. 2014 10:22)

Přiznám se, že se s vařičem tahám jen někdy, mám-li v plánu více vařit. Váha není tak strašná a vařič velmi usnadňuje vaření, spálím jen zlomek dřeva, stačí jen olámané větvičky ze smrku a drobné kousky, takže zase nemusím tahat velký nůž či mačetu a vystačím se zavírákem. Navíc vůbec nekouří, takže o naší přítomnosti není vědět a vidět a shoří i trochu vlhčí dřívka než na táboráku.

tahat se s tím...

(Brumla, 17. 1. 2014 15:30)

Pěkné, vtipné a praktické, ale souhlasím s autorem v jeho jiném článku, že toho s sebou chci tahat co nejmíň a tak je takový vařič, byť věřím že je špicovej, jaksi navíc a tahat se s ním nebudu. Ale jako tip supr.