Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drobné tipy a rady všeho druhu

14. 12. 2012

Tento článek nebude uzavřený, zpočátku malý, postupně však bude růst o všechny drobné vychytávky, tipy, triky, které si jen vzpomenu, či snad někde okoukám.
 

 

1. Jak prodloužit životnost křesadla (firesteelu) - v případě podpalování lépe zápalných věcí (plyn, hořlaviny, vata atd atp.), kdy stačí i malá jiskra k zapálení, škrtejte o čelo křesadla (nejmenší plochu na konci tyčky), chce to cvik, ale tímto způsobem několikanásobně prodloužíte životnost svého křesadla, protože při křísnutí spotřebujete pouze zlomek materíálu oproti běžnému křísnutí po délce. Navíc vám bude firesteel jen pozvolna ubývat na délce a nebude ubývat na průměru.

 

Při ukládání firesteelu doporučuji ho máznout vazelínou či konzervačním tukem a vložit do sáčku či vzduchotěsné nádoby, má při delším uskladnění tendence oxidovat a rozkládat se na šedý (nepoužitelný) prášek.

 

2. Lihový vařič z plechovky - jednoduchý, malý a lehký vařič na tuhý líh/tablety vyrobíme z menší plechovky (od hrášku, kukuřice, rajčatového protlaku a pod..), u dna a do dna uděláme několik větších děr např. šroubovákem, stejně tak těsně u horní hrany a pomocí vzniklého si můžete i bez táboráku ohřát konzervu s gulášem či fazolemi kdekoli. Při transportu dovnitř ukládáme tablety lihu a ohňoděj. Pokud vezmeme plechovku o něco větší (guláš..), můžeme udělat vařič dřívkáč, kde nám na vaření stačí větší hrst tenkých nalámaných větviček.

 

3. Ponožky - na zimní výpravy používejte vlněné ponožky (z ovčí vlny), lze je nosit i více dní, hřejí i vlhké a jsou přirozeně antibakteriální, noha nezasmrádne (ve stanu se spolučundrovníkem to jistě oceníte, on určitě). Stejně dobře se praxí velmi osvědčilo i spodní prádlo z merina (jemná vlna). Malý tip: před prvním použitím vlněné věci neperte, lépe se zanosí a nekoušou

 

4. Pečivo na čundr - berete-li si na čundr pečivo, doporučuji chléb, nenoste jej v sáčku, v igelitu se zapaří a nebude dobrý. Skladujte jej v papírovém pytlíku (ve dvou v sobě), sice dřív ztvrdne, ale bude jedlý po několik dní. Dobře se na čundry osvědčil Knackebrot, skladný, lehký a prakticky nemá omezenou trvanlivost (a žádnou chuť :-) ). 

 

5. Jak si vychladit pivo :-) - spíše srandička, ale věřím, že je dobré to znát i pro jiné účely. Pokud neznáte, potřebujete k tomu nějakou látku, třeba triko, ponožku, vodu a aspoň lehký větřík. Ideální použití je například ve starých osobních vlacích, kde triko namočíme vodou, plechovku s pivem do něj zabalíme, vložíme do ponožky a vystavíme větru, následné zrychlené odpařování vody (při odpařování si voda bere teplo z okolí) dojde k ochlazení plechovky, (nemusí se to líbit průvodčímu :-) Při použití jinde to funguje stejně, jen s menším pohybem vzduchu je efekt nižší. Tak na zdraví! 

 

6. Lihové tablety a firesteel. Mnozí z Vás jistě na ohřívání plechovek s jídlem používáte lihové tablety, už třeba pro to, že někde se opravdu nesmí rozdělávat oheň a na dvoudenní čundry se Vám vařič tahat nechce. A mnozí z Vás jistě používají křesadlo, jenže tableta přímo od jisker nechytne. Ale je tu řešení,  z firesteelu pomalu (tak, aby se nedělaly jiskry) naškrábeme na tabletu trochu pilinek a pak do nich křísneme, takto lze s trochou cviku zapálit firesteelem i lihovou tabletu, popřípadě pepo apod.., popříadě naškrábat hořčík z duálního křesadla.

 

7. Zapalovač. Když už Vás neoslovilo rozdělávání ohně křesadlem, a používáte zapalovač, mám pro Vás tip na jeden opravdu spolehlivý. Společně s kamarádem kuřákem (tohle byla první a zároveň poslední výhoda jeho velké spotřeby cigaret) jsme po několik let testovali různé zapalovače (testoval hlavně on a testuje i nadále..). Jako nejspolehlivější ze všech různých se osvědčil cricket, který běžně koupíte do dvaceti korun v trafice. Klasický křesadlový, nedoplňovací, přesto při spotřebě cca 20 cigaret denně vydrží přibližně měsíc a z testovaných kusů ani jeden nezklamal.

Kdo dělá bordel v lese, je tupé bezohledné hovado, na to vzpomeňte pokaždé, když budete chtít zahodit cokoli, ať už plechovku nebo třeba jen vajgl.

8. Jak lépe využít plachtu s oky: s krycí plachtou se nám bude lépe pracovat, uděláme-li na ní malou úpravu. Uprostřed (tam, kde se protínají úhlopříčky :) ) propíchneme malou dírku, kterou provlečeme očko z provazu s uzlem na konci, podlepíme z obou stran tenkou gumou nebo silnější PET fólií, aby se plachta netrhala a při použití venku za toto očko plachtu pověsíme, plachta není prověšená, vznikne pěkná stříška a pod plachtou bude více místa. Navíc se nemůže stát, že by se udělalo na plachtě jezero.

9. Vaření na ohni na stanových kolících: tři kovové stanové kolíky lze zapíchnout do země takovým způsobem, že se na ně pohodlně dá umístit ešus, plechovka nebo pánev a mezi nimi se rozdělá malý efektivní ohýnek, nemusíme tak tahat další stojánky a vařiče a tři kolíky, třeba hliníkové, mají maximálně pár desítek gramů.

10. UV světlo - občas se hodí UV světlo, ať už na stopování, noční hledání hub nebo přečtení taného vzkazu, ale žádné zrovna není po ruce? Stačí baterka, kterou máte, fólie nebo izolepa a červený a modrý permanent fix. Přes světlo dáme první vrstvu, kterou nabarvíme na červeno,  přelepíme ji druhou vrstvou fólie/izolepy, kterou nabarvíme na modro. UV světlo je na světě! Skutečně to funguje!

11. Oblečení. Hlavně v zimě je třeba být v suchu a teple. Nejlepší ponožky jsou vlněné, v síle podle počasí a typu bot. Vlněné prádlo skvělé, hřeje i vlhké a jen tak nezasmrádne. Polyesterové termoprádlo je podstatně levnější (mělo by být), ale vlhké tak nehřeje a zasmrádne už první den, kdežto vlna je v pohodě i třetí den.

 

 

Další příště.

 

Vlk

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

brouseni noze

(rohlik, 5. 2. 2016 10:40)

Je videt, ze mas hodne rad noze, bohuzel jsem nikde na tvem webu nenasel tvuj osvedceny zpusob brouseni. Nicmene mam pro tebe jeden tip na brouseni v divocine a tam kde brousky nejsou (chata atd). Nuz lze pomerne kvalitne nabrousit na spodni casti porcelanoveho hrnku, nebo talire - na tom drsnem kolecku, na kterem nadobi stoji na stole. Pouziti kapky vody snad nemusim zminovat... :)

Re: brouseni noze

(vlkodlaq, 6. 2. 2016 19:46)

Ano, mám rád nože a vlastně veškěré zálesácké vybavení, ale který zálesák s sebou tahá na čundr keramický hrnek/talíř???
Nejlepší je nůž nabrousit doma s potřebným vybavením a pro nouzové účely stačí rovný kousek břidlice. Na dlouhé pobyty v divočině už je ale lepší nějaký malý cestovní brousek, kousek jemnozrnné keramiky apod. (pořád lepší, než tahat keramický hrnek nebo talíř)