Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doporučená literatura techniky přežití a trénink pro začátečníky.

27. 7. 2012

Koho baví survival a pobyt v přírodě natolik, že se chce opravdu "vzdělávat" a chce být připraven na každou situaci, popřípadně lidé, jejichž práce tak trochu s přežitím souvisí (záchranáři, ti co se často pohybují v divočině ...) mohou vybírat z poměrně nabitého trhu se "survivalovými" příručkami. Hledal jsem tak dlouho, až jsem objevil tu, která se mi zdá nejvhodnější, a to Techniky přežití od Alexandra Stilwella například z nakladatelství Svojtka (není jedinné, které tuto knihu vydává).

168955_big.jpgKniha je poměrně obstojně napsaná a pochopitelně podaná, sestavené informace od odborníků, kteří sami v takových situacích byli, popřípadně vedou přímo kurzy technik přežití.

V knize najdete drtivou většinu odpovědí na otázky, které vás napadnou, od rozdělání ohně, přes jedlé rostliny, orientaci, způsob přípravy na různá klimata až po první pomoc a opravdu mnoho jiných užitečných dovedností. Obsah není orientován pouze na určité pásmo, ale na přírodu a nehostinné podmínky celého světa včetně přehledu, kde co na vás může číhat a co se kde dá sníst. Na 320ti stranách budete proškoleni na nouzové situace ve všech typech nehostinných prostředí, jako poušťě, moře, mrazivé pustiny, hluboké lesy i džungle a savany, ve všech takových místech vám mohou vědomosti z této knihy pomoct zachovat chladnou hlavu a přežít, případně si to i pořádně užít.

Negativa knihy: Obrázky jsou pouze černobílé kresby, což vadí zejména u zobrazení rostlin a hub. Tento nedostatek jsem vyřešil tak, že dle názvu si potřebnou fotku "vygoogluju", vytisknu ve vhodné velikosti a vlepuju přes původní čb obrázek.

 

Další tip, spíše pro táborníky, je pěkně udělaná, starým způsobem podaná malá tábornická encyklopedie, hlavně pro začátečníky velmi vhodná, například starými klasickými a osvědčenými způsoby balení batohu a pod. Kvalitně proškolí, starému zálesákovi připomene začátky a lepší časy trampingu.

I když se cítíte být otrlými zálesáky, hodí se ji mít a "doplnit vzdělání". Sám jsem poměrně zkušený zálesák a tramp, který tráví volné chvíle v lese už skoro dvě dekády, přesto jsem v encyklopedii našel soustu zajímavých tipů a návodů.

Negativa: žádné velké nedostatky nevidím, obsahuje barevné kresby a pečlivé popisy. Snad jen je zaměřena na tábornickou a zálesácou činnost a tak asi nesplní požadavky těch typických "survivalových" nadšenců, i když i těm má co nabídnout.

 

e2942a510dfbeea5753980d8e4188317.jpg

 

 

vlkodlaq

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář