Jdi na obsah Jdi na menu
 


Značková vs. neznačková LED svítilna

13. 12. 2013

Člověk věci neznalý se lehce nechá ošálit pěkným vzhledem a i často velkým výkonem levných čínských svítilen, kterých jsou shopy jako ebay, aukro, dealextreme, manafont a mnoho jiných plné, takže jsem se pustil do jejich srovnání s těmi značkovými kousky. Srovnání v textu, kdo nechce číst, dole je krátké video se ztěžejními body.

Ve dvou svítilnách, jedné značkové (např, můj oblíbený olight S 20 baton) a druhé, za pár šupů třeba z ebay, je stejná LEDka, CREE XM-L, tělo je na pohled ze stejné hliníkové slitiny, sklíčko vypadá taky stejně, povrch je černý, opět na pohled totožný, po rozsvícení dokonce tak levná čínská baterká svítí o něco víc, tak proč bych měl dávat, třikrát tolik nebo ještě víc za nějakou značkovou?

Tak v prvé řadě, nemusíte. Pokud jste nenáročný uživatel, který si jednou za čas potřebuje posvítit při venčení psa a jinak bude baterka ležet v šuplíku, nejspíš Vám bude stačit a i taková Vám vydrží pár let.

Ale pokud máte rádi kvalitní a spolehlivé věci a nebo jste prostě uživatel, který baterku používá častěji, zpozorněte, nebo rovnou připlaťte pár stovek

Pro ty z Vás, které to trochu zajímá, začnu tím, co je vidět a dál tím, co se dá zjistit jen používáním:

Závity: na neznačkových jsou závity špatné, sice funkční, ale rychle se opotřebovávají a jednoho dne je při výměně baterie strhnete, tím spíš, že materiál těla je měkký viz bod níže. To nejlepší co může být, jsou trapézové či obdélníkové závity s opravdu velmi dlouhou životností a nemůžete ani silou šroubovat přes závit. Pokud jsou navíc anodizované, ještě lépe.

Materiál těla: není hliník jako hliník, u těch levných je to slitina levná až odpadní, proto bývají tak masívní, u těch značkových je to mnohem tvrdší a odolnější slitnia, která umožní tenčí stěny a nižší váhu při zachování pevnosti.

Sklíčko, rozbít se dá u obou, u té značkové to bude muset být o něco větší rána. Časté bývají u těch levných i plastová. Rozdíl v průzračnosti je také, ale jako uživatel to nepoznáme, levné čínské sklo má průzračnost okolo 93%, ultraprůzračné tvrzené 97-99%.

Odolnost: Tělo levné bat. může být "povrchově" hodně odolné, ale stačí pád, nebo několik pádů na tvrdý povrch, utrhne se něco z elektroniky či se vytvoří přechodový odpor a svítilna nesvítí, nebo blbne. U těch značkových je určitá nárazuvzdornost garantována plněním specifik (různé)

Voděodolnost: u značkových věc naprosto běžná a spolehlivá, u neznačkových sázka do loterie, zvláště tzv. ZOOM baterkám nedělá dobře ani vzdušná vlhkost, při zoomování se vlhkost natahuje dovnitř, kde více či méně rychle působí oxidaci. Opět u značkových garantováno specifikem či normou (obvykle IPX7 nebo 8)

Spínač: U levné může mít životnost stovky sepnutí, tisíce, u značkových jsou spínače navrženy tak, aby vydržely desetitisíce sepnutí bez závady a nikdy se mi u žádné značkové baterky nestalo, že by "umřel" právě spínač. U neznačkových se jedná v drtivé většině o "propiskový" mechanismus z levného plastu a pružiny, díky horší konstrukci a horším použitým materiálům se časem zvyšuje přechodový odpor a mechanismus se opotřebovává, až jednoho dne přestane fungovat úplně. To samozřejmě může trvat i mnoho stovek sepnutí, ale se značkovými spínači se rovnat nemůže ani v nejmenším.

A teď asi věc nejdůležitější, elektronika: kvalita a životnost bývá u neznačkových různě krátká či dlouhá, může být v řádu desítek minut, hodin či tisíců hodin, ale problém u těch levných je v efektivitě. Výdrž svícení na jedno nabití stejné baterie při stejném výkonu světla je u značkových vždy delší o od 40 do 400%. Pro naše srovnání Olight S20 baton 470 lumenů 3 hodiny a 6 minut, levná čína 500 lumenů hodina a přichází výrazné klesání výkonu, měřeno se stejným článkem PANASONIC 18650 2900mAh, to jest výdrž o 200% víc pro olight, srovnání například s Klarusem by dopadlo pro levnou svítilnu ještě o něco hůře.

Samozřejmě tu jsou další "fíčury", které značkové mohou a nemusí mít, ale levné číny je nemají nikdy, jako ochrana článku proti podvybití a zkratování, signalizace vybití článku, signalizace napětí článku, automatické přepnutí na nižší režim při vybití článku, ultranízké režimy s výdrží stovek hodin, proudová regulace, volitelné režimové či napájeci profily atd. atp.

Osobně preferuji značkové svítilny také z toho důvodu, že si můžu vybírat z různých způsobů ovládání, ať už jsou to dva spínače, otáčení hlavy a spínač (např. eagletac..), otočný prstenec (sunwayman, niteye..), posuvný jezdec, dotykový displej (!), tak jak mi to vyhovuje, u těch levných neznačkových je to v 99% jeden spínač a pokud má baterka režimovou paměť, je to asi to nejlepší, co od ní můžeme čekat.

 

 

Přehled těch opravdu spolehlivý kvalitních značek, mnou otestovaných a referencemi potvrzených, u kterých se člověk rozhodně nemusí bát kvality zpracování, efektivity elektroniky a odolnosti, u těchto značek je vše spolehlivé a perfektní:

Klarus (vynikající efektivita elektronik)

Eagletac (vynikající uživatelské hodnocení)

Jetbeam (oblíbená hlavně v us)

Fenix (zavedená známá značka s širokou nabídkou)

Xeno (používá policie a záchranné složky v asijských zemích, vynikající odolnost proti nárazům, patří k nejodolnějším značkám)

Sunwayman (high-tech, špičkové zpracování do těch nejmenších detailů)

Olight (velmi dobrý poměr ceny, kvality a uživatelského komfortu)

Armytek (dražší odolné svítilny s 10ti letou zárukou)

Nitecore (high-tech)

Niteye (high-tech)

 

Záměrně ve výpisu neuvádím led-lenser, který dle mých zkušeností nedosahuje kvalit výše uvedených značek, přesto je často přesahuje cenou a jeho jedinou výhodou je zaostřování světelného kuželu.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poradíte?

(Kukla, 8. 7. 2015 13:53)

Ahojte, zrovna jsem dorazil ze svého posledního výletu na kolech. Mám rád jízdu po horách a často jezdím i během noci. Jelikož nemám žádné vhodné osvětlení, málem jsem si už po několikáté nabil hubu. Proto jsem se rozhodl porozhlédnout po nějakém vhodném osvětlení na kolo. Moc si na nějaké drahé serepetičky nepotrpím a vždy mám s sebou jen nutné věci, ale došel jsem k tomu, že je čas si konečně pořídit světlo, které ochrání nejen mě, ale také mé milované kolo před zraněním a když jsem našel tento článek, tak mi došlo že stejně jako za kolo i za světlo je lepší si připlatit. Jak tak projíždím net, docela mě zaujala čelovka Nitecore HC50. Ale přiznám se, že těmto věcem moc nerozumím. Potřeboval bych především něco, co má skvělou svítivost a nezničí se při prvním nárazu. Myslíte, že je to dobrá volba?

Re: Poradíte?

(vlkodlaq, 9. 7. 2015 20:44)

Nitecore je skvělá volba.
Doporučil bych Fenix HL55, armytek wizard pro nebo Vámi zmíněný nitecore, všechny jsou skvělá volba. Armytek má nejširší vyzařovací úhel a nejmenší velikost, nitecore velmi efektivní elektroniku a fenix je takový vyvážený, v ničem nevyniká, v niček výrazně nezaostává. Stačí si vybrat jednu z těch tří :-)
Určitě ale doporučím chráněný článek panasonic NCR18650b 3400mAh (nitecore, jetbeam, xtar, eagleTac, fenix, AW), nejlepší na trhu, vydrží Vám klidně 10 let.

Nebo pak ještě ruční baterku (ta by Vás přišla levněji) v držáku nahoře na helmě, riziko poškození baterky v případě prásknutí hlavou o zem je minimální, dá se používat i jinde klasicky a výběr je obrovský.

Pokud Vás to zajímá více, nebo máte-li doplňující dotazy, napiště mi na email viz úvodní stránka.

Re: Re: Poradíte?

(Katka, 26. 1. 2017 11:11)

Ahojda, já měla Fenix svítilnu, když jsem chodila rybařit a opravdu paráda. Po čase jsem měla možnost zkusit si svítilny od Nitecore a byla jsem nadšená. Více méně mezi nimi není velký rozdíl, ale jak to bývá, když máte možnost si vše pěkně prohlédnout a vyzkoušet. Přítell chodí lézt, tak jsem mu k Vánocům darovala čelovku(taky od nitecore - za chvíli budeme moc dělat výstavy) :). Snad tedy brzy u nás v Ádru opadne sníh, aby si ji mohl zkusit.

Re: Re: Poradíte?

(Katka, 26. 1. 2017 11:18)

Ahojda, já měla Fenix svítilnu, když jsem chodila rybařit a opravdu paráda. Po čase jsem měla možnost zkusit si svítilny od Nitecore a byla jsem nadšená. Více méně mezi nimi není velký rozdíl, ale jak to bývá, když máte možnost si vše pěkně prohlédnout a vyzkoušet. Přítell chodí lézt, tak jsem mu k Vánocům darovala čelovku(taky od nitecore - za chvíli budeme moc dělat výstavy) :). Snad tedy brzy u nás v Ádru opadne sníh, aby si ji mohl zkusit.

Nitecore

(Daena, 25. 11. 2016 9:27)

Můj názor je, že záleží na co to konkrétní člověk potřebuje. Osobně jsem měla malé svítilny levné a ty se mi pokaždé strašně rychle rozbily, nakolik to byl slabý plast nebo kov. Na narozeniny jsem si koupila a potěšila se značkovou Svítilna od Nitecore a jsem s ní opravdu spokojená. Mám ji už tři čtvrtě roku a nemohu říct na ni špatné slovo. Využila jsem ji od jednoduchého svícení při otevírání domu přes různé túry do přírody a jsem spokojená.

Moje zkušenosti

(Karel1989, 9. 9. 2016 11:42)

Dobrý den, chtěl jsem se jen pochlubit nakoupil jsem čelovku od Panasonic a druhou od Nitecore. Chtěl jsem vědět která z čelovek bude lepší. Parametrově měli být stejné, alespoň podle toho, co bylo napsáno v návodech. S jednou svítilnou jsem chodil běhat já a s druhou kamarád. Musím však uznat, že na počátku jsme neviděli rozdíl. S přibývajícími kilometry jsem si však všimli, že svítilna Nitecore svítí více než Panasonic. Dnes už mi Panasonic nefunguje. Možná že jsem měl jen nějaký horší kus, ale rozhodně si další čelovku pořídím na Nitecore.eu. Panasonic mě prostě zklamal a to od něj máme fotoaparát a jsem s ním naprosto spokojeni.

Re: Moje zkušenosti

(vlkodlaq, 11. 9. 2016 8:42)

Dobrý den,
panasonic je výrobce spotřební elektroniky, v žádném případě není specialista na svítilny a využívá svého postavení na trhu k prodeji "doplňkového zboží". Pokud chcete kvalitní výrobek, vždy je nejlepší volit takové výrobce, kteří se specializují na daný druh výrobků. Při volbě led svítilny/čelovky tak neuděláte chybu s žádnou z těchto značek - nitecore, jetbeam, fenix, eagletac, klarus, niteye, olight, xeno, zebralight nebo armytek. Všichni jsou to totiž zavedení výrobci LED svítilen a rozdíly jsou pak jen už konkrétních parametrech a cenách, zrovna nitecore má vynikající poměr cena/výkon/kvalita/uživatelský komfort.

Souhlas

(Rasty, 15. 7. 2015 14:24)

Přikláním se k názoru vlkodlaq, čelovka Nitecore mě doprovází na mých cyklo-výletech už několik let a pořád si říkám, jak výborná volba to byla. Protože mám rád poněkud adrenalinovou jízdu, tak se mi stane, že se docela často se na kole vysekám. Čelovka má sice už pár škrábanců, ale to ji na funkčnosti a šarmu neubralo. Pokud mě někdy tahle společnice na cestách opustí, rozhodně ji nahradím jinou parádičkou Nitecore. Děkuji vlkodlaq za skvělý tip, po tom chráněném článku se určitě porozhlédnu.

Re: Souhlas

(vlkodlaq, 16. 7. 2015 9:30)

Tenhle zmíněný článek panasonic mají teď třeba na ledshopu za trochu přes tři kila bez ochranné elektroniky (dá se přikoupit a napájet, kdo se toho nebojí, nebo používat tak, kdo má kvalitní svítilnu a nabíječku), ceny kvalitních článků v poslední době trochu stouply, ale zase je to investice na řadu let, tady se opravdu nevyplatí šetřit a od levných noname článků jako Něco-fire a podobně chci všechny odradit, dělají se ze starých "přelepených" notebookových článků, kapacita je mizivá, na zlomku původní a často nedosahuje ani pětiny udávané kapacity (nejsou výjimkou ani udávaná čísla jako 4000mAh, 5000mAh!!) a ještě hrozí, že si zničíte drahou svítilnu.

ty závity..

(brumla, 17. 1. 2014 15:11)

Že je značková baterka lepší než ta od vietnamců je jasný i volovi, ale tady je pěkně řečeno proč. Třeba elektronika mi byla celkem jasná, ale ty závity jsem moc neřešil, no až budu kupovat baterku tak se na to zaměřím.