Jdi na obsah Jdi na menu
 


Thrunite Ti, opravdu kapesní výkonná LED svítilna

29. 5. 2013

Tak jsem po nějaké době zatoužil po adekvátní náhradě své ztracené ITP A3, no abych si nekupoval to stejné, po pečlivém výběru jsem si koupil Thrunite ti, která je sice velikostně o několik milimetrů větší, přesto stále miniaturní, na druhou stranu působí bytelnějším dojmem, než její předchůdkyně. Co se týče designu, svítilna je prostě krásná. Abych neupadl do stereotypu a oproti svým běžně preferovaným barvám (černá/šedá/khaki) jsem zvolil jasně modrou barvu, která svazek s klíči pěkně oživila. Další výhodou masivnějšího provedení je i větší dírka na pověšení, vlezl se do ní silnější kroužek (je přiložen) a tak výrazně snižuje možnost ztráty. Malá lehká svítilna vhodná k trvalému nošení v kapse nebo na klíčích. Svítilna není o moc větší než mikrotužková baterie (AAA), ze které je napájena.

Díky použití špičkové americké LED diody je světelný výkon mnohem vyšší, než bychom od tak malé baterky očekávali, v nižším režimu 3lm výkon stačí na chůzi nočním lesem, na svícení "pod ruky", ve vyšším režimu 80lm dostatečně osvítí cestu pro pomalejší jízdu na kole. Subjektivně se mi zdá, že ve vyšším režimu svítí o něco více než ITP A3, srovnat to však už nemám jak. Jedná se o velmi povedenou svítilnu, špičková kvalita provedení, perfektní design. Tělo ze speciální tvrdé hliníkové slitiny s povrchovou anodizací HA-III  povrchovým drážkováním pro jistý úchop, svítilna se přes svou miniaturní velikost drží dobře a jistě.  Svítilna je vodotěsná dle standartu IPX-8 a nárazuvzdorná z výšky 1,2 metru. Testovat to nebudu, vodotěsnosti nemám důvod nevěřit a testu nárazuvzdornosti se budu vyhýbat pokud možno co nejdéle, ale nevyhnu, mám baterku na klíčích   Dva dobře odstupňované režimy výkonu 3 lumeny/80 lumenů ANSI (po ztrátách na optice na výstupu), tady je rozdíl oproti ITP, výrobce uváděl výkon na LED, nikoli po ztrátách. Je použita proudová regulace, což je sám o sobě poměrně nezajímavá údaj, ale pro nás to znamená, že svítilna v obou režimech postrádá stroboskopický efekt svitu, tak častý jev u LED svítilen. V důsledku je to mnohem lepší, svit je i při rychlých pohybech nepřetržitý a při svícení na rotační stroje s podobnou frekvencí nehrozí úraz

 

  Výdrž 3 lumeny 16 hodin, 80 lumenů 1 hodinu (v závislosti na použité baterii). S jednorázovou lithiovou bude výdrž ještě o něco vyšší. Alkalická baterie svítila ve vyšším režimu 35 minut do poklesu jasu a pak ještě 45 minut postupně klesal výkon až na nižší režim, pak mě měření přestalo bavit
Orange peel strukturovaný reflektor pro vyhlazený světelný kužel, svícení je opravdu radost. Světelný kužel je širší a velmi univerzální, bez jakýchkoli artefaktů. Použitelný dosvit končí někde na padesáti metrech, což je na takového prcka parádní.
Ochrana proti vložení baterie obráceně.
Velkost: 7,2x1,4 cm, 20 gramů
Produktové fotky, zase lepší, než kdybych fotil sám, i tak baterka vypadá ve skutečnosti ještě o něco lépe. 

 

thrunite_ti2_flashlight_torch_5.jpg

 

thrunite_ti2_flashlight_torch_3.jpg

Ovládání: 

jemným utažením hlavy se svítilna rozsvítí v nižším režimu, pri utažení o něco více se rozsvítí vyšší režim. Toto je velmi praktické a okamžité zvolení požadovaného výkonu. Po krátkém testování jsem si toto ovládání velmi oblíbil a je mnohom lepší než u A3 (budiž jí země lehká, nebo kde skončila..) přepínání se neprovádí otáčením a utahováním (jak jsem jen s tím mohl být spokojen!!) ale jedním tahem zvolíte menší nebo vyšší režim a druhým tahem baterku vypnete. Paráda! Drážkování je dostatečně hrubé na pohodlné ovládání jednou rukou a chod je jemný (je třeba udržovat závity a těsnění lehce namazané), ale chod utahování není až zas tak moc lehký, aby hlava svítilny někde vypadla.

Závěrem nemám svítilně co vytknout, je prostě skvělá, dotažená do detailu, dva dobře odstupňované režimy naprosto stačí a vyhovují, ovládání bez chybičky, dlouhá doba svícení (na velikost a použitou AAA), zpracování na jedničku.

 

Cena: no, u nás se zatím pokud vím nedá sehnat, což se doufám v brzké době změní. Pak by mohla stát snad do pěti set.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stroboskop

(Markulin, 13. 5. 2015 15:20)

Proc by jako u stejnosmerne napajene lampy mel byt stroboskopicky efekt?

U zarovky ve zdi ano, tam LED zarovky blikaji uplne udesne a jedna se o nepouzitelnou technologii (jelikoz vyrobci chteji usetrit 25 centu a nedaji tam predradnik). Pokud je napajeni na baterky, tak samozrejme neblikaji. V principu nemaji jak.

Re: Stroboskop

(vlkodlaq, 14. 5. 2015 12:20)

A kde jsi to vyčetl? V článku se o ničem takovém nemluví. Pokud jsem pochopil správně, co myslíš, tak praxe říká něco jiného, a to, že svítilny s proudovou regulací stroboskopickým efektem většinou netrpí, jiné zase většinou ano. A v článku je zmíněná proudová regulace, ty mluvíš o stejnosměrném napájení, nejsem sice elektrikář, ale ten by ti asi řekl že plantáš hrušky a jabka, nebo diody a kondenzátory nebo tak něco.

Re: Stroboskop

(vlkodlaq, 14. 5. 2015 12:24)

A ještě mě napadá otázečka, co si představuješ po pojmem "předřadník za 25 centů"?

No Export...

(Clowes, 19. 8. 2013 17:48)

Taky mě někdy pěkně štve, že takovéhle věci se v česku neseženou. Ale jsou tu i jiné fajn svítilny, jako třeba Nitecore EA 1 či jak se to přesně píše. Kamarád se s ní chlubil v knajpě a musím uznat, dobré dělo, na to jak je to prťavé...

Re: No Export...

(vlkodlaq, 14. 10. 2013 9:32)

No, už léta se koukám po svítilnách a vybavení venku, když se mi něco líbí, tak se mrknu na českých shopech a poté i většinou z venku objednám, kvůli ceně nebo spíše nedostupnosti. Před nějakou dobou jsem si dělal takový průzkum a ve světě se dá koupit (i objednat do čr) kolem 400 různých kvalitních značkových svítilen, budu-li počítat i no-name a použitelné kopie, napodobeniny a čínské kousky, jsou to tisíce baterek od 60 do 4000kč :-)