Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svítilna Fenix E11

25. 7. 2012

 

201232715155440.jpgVe své druhé minirecenzi zhodnotím  malou svítilnu Fenix E11. Značka Fenix patří mezi nejkvalitnější čínské výrobce svítilen. Výkony, efektivita eletroniky i zpracování jsou na velmi dobré úrovni a za Fenixe se člověk rozhodně nemusí stydět. Stejně jako ve své první minirecenzi nebudu testovat výkon a výdrž, to za mě udělalo už více lidí přede mnou a budu se věnovat spíše osobní zkušenosti a svému pohledu, co se týče praktičnosti.

 

Mezi největší zbraně této baterky patří velmi příjemná velikost, zvýšená odolnost, slušná výdrž na všude sehnatelnou klasickou tužkovou baterii a hlavně vynikající způsob ovládání dvou režimů výkonu.

Rychlý popis:201232715165339.jpg Rozměry a hmotnost:
Délka: 97 mm
Průměr: 19 mm
Hmotnost: 32 g (bez baterie)

 

 

 Dva režimy světelného výkonu: 105 lm (1,8 hodiny) - 32 lm (8,3 h). Měřeno s NiMH baterií 2500mAh. Výkony jsou měřeny na výstupu (po ztrátách na optice dle normy ANSI. Používá jednu tužkovou baterii (typ AA - alkalické, lithiové či dobíjecí NiMH). Svítilna má ochranu proti náhodnému vložení baterie obráceně.
▪ Místo obvyklého reflektoru je použit kolimátor vytvářející světelný kužel s dosvitem až 72 m (1279 cd).
▪ Vyrobena z leteckého tvrzeného hliníku s odolným povrchem HAIII anodized.
▪ Nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metr.
▪ Vodotěsná dle standardu IPX-8 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry).
▪ Tlačítkový spínač v koncovce s funkcí rozsvícení namáčknutím.
▪ Součástí balení je zápěstní poutko, náhradní krytka spínače a náhradní těsnící o-kroužek.

 

2012327151551978.jpgVýhodou oproti jiným svítilnám je použití optického prvku kolimátoru, který má oproti klasickému parabolickému reflektoru výrazně menší ztráty. Vynikající je způsob ovládání, spínačem lze baterka rozsvítit namáčknutím (vhodné pro signalizaci) v režimu nastaveném otáčením hlavy. Při utažené hlavě svítí v max režimu a při povolené hlavě v min. režimu. Toto je velmi praktické ovládání, u malých dvourežimových svítilen nejlepší možné a pro většinu aktivit nejvhodnější. Svítilna se vždy rozsvítí ve vámi nastaveném režimu režimu a přepínání lze provádět při zapnuté i vypnuté svítilně.

 

 

Rozložení světelného kuželu je příjemné, od intenzivního středu přes mírné artefakty k fenix-e11.pngokrajům světlo postupně slábne do ztracena, bez ohraničeného okraje. Tento typ světelného kuželu jsem si velice oblíbil a uvítám ho i v jiných svítilnách.

 

 

 

 

Vadí mi u tohoto fenixe jen jediná věc, mezi režimy není až tak markantní rozdíl, jinými slovy odstupňování výkonnostních stupňů mohlo být lepší. Opět se jedná o můj pohled a jiným uživatelům to třeba nebude vadit. Osobně bych uvítal třeba 110 a 15 lumenů.

 

Možná vás překvapí, jak se svítilna rozpálí při delším svícení ve vyšším režimu, ale nemusíte mít obavy, je na to stavěna a nijak jí to nevadí.

Dobře se nosí po ruce v pouzdře na opasku a nezavazí.

Fenix E11 je spolehlivý malý společník při cestování, který nezabere moc místa, ale výkonem postačí na většinu tmavých míst. Pokud ji neztratíte, tak vám bude sloužit po mnoho let ke spokojenosti (ledaže zatoužíte po větším výkonu).

 

Soupeř: sunwayman R15A, bez spínače, ale s lepším odstupňováním režimů.

 

cena při koupi: 599 kč (ledshop 2012)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář