Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nitecore EC4 XM-L2 U2, skvěle vybavená svítilna na dva články 18650

9. 11. 2015

Momentálně testuji Nitecore EC4 XM-L2 U2. Už první dojmy byly však skvělé, díky hlubokému reflektoru a výkonné LED disponuje výborným dosvitem a příjemným světelným kuželem. Ve srovnání s mojí oblíbenou EC20 (minirecenze zde) má EC4 mírně navýšený výkon na 1000 lumenů ANSI (po ztrátách na optice), mírně zúžený hotspot světelného kuželu, takže dosvit je pocitově přibližně o dvacet % vyšší.

 

5965.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tělo: zpracování je tradičně perfektní, bez vad a jakýchkoli nedostatků, tělo z pevné hliníkové slitiny, stěny jsou dostatečně masívní. Tubus je vyroben litím do formy namísto klacického opracování bloku hliníku, pevnost těla by tak měla být vyšší než u konkurence. Výrazné žebrování na hlavě pro nadstandartní odvod odpadního tepla od LED (přesto je elektronika vybavena ochranou proti nadměrnému přehřátí). Nerezový nárazový kroužek drží sklíčko, které je tak vyměnitelné. Povrchová anodizace je odolná a příjemně matná. Voděodolnost dle IPX8 (2m) a nárazuvzdornost z výšky 1,5 metru je už u této sorty svítilen samozřejmostí a ani tady nechybí. Stejně tak poutko na zápěstní šňůrku nebo ultraprůzračné, obtížně rozbitelné sklíčko s antireflexními vrstvami. Příjemným bonusem je závit na stativ v patě svítilny, lze ji tak použít ke stacionárnímu osvětlení (vzhledem k výkonu i k osvětlení kostelní věže :-) ). Svítilna stojí na podložce jako svíčka.

Rozměry: délka: 150 mm délka, průměr hlavy: 40 mm, tubus: 39 × 28 mm.
Hmotnost: 171 gramů bez článků.

Napájení dvěma články 18650, popřípadě čtyřmi články CR123 (použití nabíjecích RCR16340 se nedoporučuje). Články jsou v sérii, takže elektronika proud jen snižuje. Plus póly jsou pozlacené výstupky, ale v jejich blízkosti jsou šroubky, které mohou překážet při použití článků s plochým + pólem, v tom případě je lepší použít magnetický nástavec.

Osazená LED CREE XM-L2 U2 ve velmi hlubokém, hladkém, počítačem navrženém reflektou.

Svítilna disponuje pěti režimy výkonu a třemi stroboskopickými Strobo, majákový výstražný signál a SOS.

Režimy výkonu a výdrž na články Panasonic NCR18650B 3400mAh:

1000 lumenů: 118 minut

520 lumenů: 4 hod 49 minut

240 lumenů: 9 hod 12 minut

80 lumenů: 25,5 hod

1 lumen: 338 hodin (dva týdny, z časových důvodů je nejnižší režim 1 lm pouze vypočten)

Z dob výdrže je vidět, že oproti podobně vybaveným svítilnám na jeden článek 18650 je zde jasně vidět znatelný nárůst a použití dvou kusů 18650 se projeví.

Ergonomie: svítilna se díky téměř oválnému tvaru tubusu velmi příjemně a jistě drží a díky dvěma spínačům na hlavě svítilny se pohodlně ovládá.

Ovládání: Dva spínače na hlavě, jedním se svítilna zapíná a vypíná (bohužel bez momentary on/off), druhým se krátkýmy stisky přepínají režimy od nejnižšího po nejvyšší. Režimová paměť, svítilna se zapne v posledním použitém režimu, tradičně neplatí pro strobo režimy. Podržením režimového tlačítka se zapne režim strobo, dalším podržením maják, dalším SOS. Při vypnuté svítilně podržením režimového tlačítka zapneme svítilnu přímo v maximálním režimu. Podržením hlavního spínače při vypnuté svítilně se spustí nejnižší režim 1 lumen.

Spínač je podsvětlen a modře poblikává při nízké kapacitě baterií, tím rychleji bliká, čím více jsou články vybité, při poklesu pod určitou úroveň se automaticky přepne výkon na nižší režim (počet režimů se nezmění, pouze se sníží výkon). Při vložení baterií (utažení koncovky) svítilna blikáním orientačně indikuje stav baterií, nad 50% blikne 3x, pod 50% 2x a pokud jsou baterie téměř vybité, tak 1x, což mi přijde jako poklesek oproti EC20, kde blikání indikuje přímo kapacitu na desetiny voltu. No alespoň nějaká indikace tu je, takže pořád lepší, než vetšina konkurenčních svítilen.

Charakter světelného kuželu: užší hotspot s vynikajícím dosvitem plynule přechází do mezihotspotu a až pak do vnějšího, spíše širšího halo. Bez viditelných artefaktů a vad. Světelný kužel je příjemný a univerzální. Bez stroboskopického efektu (u neblikacích režimů samozřejmě :-) ) Dosvit přesahuje 300 metrů, takže potvzuji výrobcem udávaných 322 metrů.

 

Klady: Výborný dosvit a výkon, skvělé zpracování i ovládání, dobře režimově vybavená. Stativový závit, díky napájení dvěma články 18650 velmi dobrá výdrž. Dobrá ergonomie.

Zápory: svítilně bych vyčetl snad jen dvě věci, pro časté nošení je přece jen trochu větších rozměrů, někomu to může překážet a druhý nedostatek je v kontrole kapacity článků, u EC20 jsem si zvykl, že mi svítilna "ukáže" napětí na desetiny voltu, EC4 toto neumí, pouze tři úrovně stavu baterií (což může být nadruhou stranu pro méně náročné uživatele výhoda). Jiné nedostatky jsem během měsíčního testování neodhalil.

 

Závěrem bych svítilnu nitecore EC4 zhodnotil jako špičkovou a skvěle vybavenou svítilnu s nadstandartní výdrží a skvělým dosvitem, dobrou ergonomií a doporučil bych ji hlavně k prohledávání terénu, jako hledací světlo. Na kolo pouze s vhodným držákem, na zbraň budete držák těžko shánět.

Obsah balení: Svítilna EC4, nylonové opaskové pouzdro, zápěstní poutko, návod.

Upozornění: svítilna má elektronický spínač, proto má mikroodběr i ve vypnutém stavu (jako všechny svítilny s elektronickým spínačem), proto před dlouhodobějším uložením povolte koncovku svítilny, čímž přerušíte kontakt a zamezíte vybíjení.

 

Zdroj: Ledshop říjen 2015, 2149 kč.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Nitecore EC4

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Souhlas.

(Petr Šimeček, 1. 1. 2016 7:59)

Potvrzuji v plném rozsahu výsledky testu. Jedná se opravdu o vynikající svítilnu. Možná by ale bylo dobré doplnit, že ve svítilně je nutno používat články s vystouplým "+" pólem nebo s magnetickým nádstavcem pólu, jinak svítilna nefunguje.

Re: Souhlas.

(vlkodlaq, 6. 1. 2016 12:25)

Nevím, jakou verzi EC4ky jsi měl (někdy jich bývá více, pro různé trhy, nové série atp.) V té mnou testované byly plus póly takové cca 0,5mm výstupky, díky kterým ve svítilně fungovaly i Samsungy s plochým plus pólem. Pravda je, že v blízkosti kontaktu jsou šroubky, takže nejspíš nepůjde použít jakékoli články s plochým + pólem, na některé bude třeba magnetických nástavců. Ale díky za upozornění, doplním do článku.