Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nitecore EC20

3. 6. 2015

Momentálně testuji nový přírůstek Nitecore EC20. První dojmy jsou skvělé, předchůdce nitecore P12 byla skvělá, jen to ovládání dvěma tlačítky v patě a na hlavě těla svítilny nebylo ideálně ergonomické a právě tohle řeší EC20, která vychází z P12ky (minirecenze zde), jen jí schází tlačítko v patě a ovládání svítilny je tak trochu pozměněno a združeno do jednoho tlačítka podobně jako u olight S20 baton (jen s výrazně vyšším výkonem a režimem beacon navíc), ale výbava, výkonostní stupně a dosvit P12ky zůstaly zachovány.

ncec20.jpg

1-1_ec20en12.jpg

Po více než měsící testování (moje práce umožňuje testování takřka denně) jsem ze svítilny nadšený. Ovládání je polopatické a pohotové, pohodlné.

Zpracování: perfektní, bez výhrad. Kvalitní dural (letecký hliník) má odolnou anodizaci (při nošení se svazkem klíčů po měsíci stále ani škrábanec), masívní závity jsou přesně řezány, s hladkým chodem a jsou taktéž anodizovány (s asi nejdelší možnou životností). Vodotěsnost a nárazuvzdornost zaručena normou (IPX8, pád ze dvou metrů). Antireflexní těžce rozbitné sklíčko považuji u takovýchto špičkových svítilen za samozřejmost.

Ovládání:

Krátký stisk svítilnu zapne v naposledy použitém režimu (mode memory), další krátký vypne, režimovou paměť přeruší vytažení článku (povolení koncovky). Podržením tlačítka v zapnutém stavu začnou cyklovat 4 režimy od nejnižšího po nevyšší (1 - 50 - 210 - 960 lumenů), v momentě "naskočení" požadováného výkonu tlačítko pustíme, svítilnu lze takto používat i jako jednorežimovou. Rychlost cyklování režimů je tak akorát, ani moc rychlé, ani nezdržuje. Podržením tlačítka ve vypnutém stavu spustíme mikrorežim 1 lumen (praktické, nechceme-li o sobě dát v noci vědět, nebo nechceme-li být oslněni).

Blikací režimy spustíme rychlým dvojstiskem, ať už při vypnuté nebo zapnuté svítilně, první je rychlé (a protivné) strobo, podržením přepneme na SOS a dalším na beacon (výstražný majákový krátký blik s dlouhou pauzou). Na blikací režimy se tradičně nevztahuje paměť a v následujícím zapnutí se svítilna rozsvítí v režimu použitém před blikacím režimem.

Test kapacity článku: Při každém vložení článku (při obnovení kontaktu), modře podsvětlené tlačítko zabliká dle kapacity, první bliky jsou celé volty, po pauze další  bliky desetiny, takže například 3 bliknutí, pauza a 6 blikutí značí kapacitu 3,6V. Pro kontrolu stavu stačí na dvě vteřiny povolit a utáhnout koncovku a následně odečíst stav.

Při poklesu kapacity článku pod 50% tlačítko cca každé 2 sekundy blikne, při hlubším vybití bliká nepřetržitě, pak se svítilna automaticky přepne na nižší režim (nevypne se).

Výdrž na článek panasonic 18650 3400mAh:

960lm - 1,69 hod

210lm - 7,8 hod

50lm - 36 hod

1lm - 676 hod (28 dní) (z časových důvodů je nejnižší režim pouze vypočten)

Charakter světelného kuželu je univerzální, se spíše mírně širším hotspotem (intenzivní střed) s velmi příjemným a plynulým přechodem do středně širokého halo bez jakýchkoli rušivých artefaktů. Dosvit pak přesahuje hranici 200 metrů. Je velmi dobře použitelná na drtivou většinu činností, pro plynulé osvícení okolí bez intezívního středu lze použít difuzor (ať už nitecore, nebo univerzální). Dosvitem a výkonem patří ke špičce mezi svítilnami s CREE XM-L2.

Klady:

Svítilna EC20 má příjemné rozměry, vysoký výkon i dlouhou výdrž, skvělou ergonomii (tlačítko na hlavě lze používat při různých úchopech, klasicky i takticky), tělo je profilované s jistým úchopem, výkony jsou (pro mě) ideálně odstupňovány, skryté blikací režimy potěší, zvláště majákový signál, velmi efektivní elektronika i LED, díky čemuž je energie z článku nadstandartně využita, velmi kvalitní zpracování.

Zápory:

Vlastně jsou jen dva. Tlačítko mohlo být tužší, dvakrát se mi stalo, že jsem baterce v kapse přisedl či přimáčkl spínač a bez mého vědomí tak svítila celý den (v kapse). Druhý (drobný) nedostatek - v balení mohlo být od výrobce přibaleno jednoduché nylonové pozdro jako u P12, i za tu cenu, že by pak svítilna stála třeba o 50 kč víc.

 

Závěrem doporučím svítilnu Nitecore EC20 prakticky komukoli, kdo chce vybavenou, výkonnou a kvalitní svítlnu ještě stále kapesních rozměrů. Na čundry, na kolo, pro vojáky, lovce, hasiče nebo policii, tato svítilna je tak univerzální, že mě nenapadá činnost, při které by nemohla být používána. S vhodným popruhem klidně i jako (velmi) výkonná čelovka ať už na bok hlavy nebo na vršek helmy, s držákem na zbraň nebo na řídítka, s difuzérem pro plynulé nasvícení široké scény. Našel jsem v EC20 skvělý a kvalitní kus výbavy, ktery budu používat hodně dlouho. Nitecore EC20 patří k tomu nejlepšímu v poměru cena/výkon/dosvit/výbava/zpracování a snadno trumfne celou řadu i mnohem dražších svítilen.

 

Zdroj: květen 2015 ledshop.cz.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pořád

(Autor, 20. 7. 2017 11:21)

Už to je více než dva roky a EC20ku pořád mám, pořád používám a pořád jsem s ní spokojený. Ani na současném trhu není mnoho svítilen, které by v součtu vlastností byly lepší než nitecore EC20. Konkurenci má snad jen v nových olight S30 baton (S30R) a S2 baton a fenix pd35, ale ty zase nemají režim beacon.

moc není co řešit

(Tramp, 9. 9. 2015 17:15)

Při výběru nové baterky jsem se do toho ponořil trochu víc, než jsem chtěl a nakonec hodnotím EC20 jako to nejlepší, co se dá do dvou litrů koupit a objednávám, snad bude pouzdro z mé předchozí fenix PD32 (ztracená ve Zlatých skalách) pasovat a vydrží aspoň tolik, co fenix. Díky za recenzi, pomohla.

Re: moc není co řešit

(vlkodlaq, 8. 11. 2016 12:13)

Rádo se stalo