Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mini LED svítilna iTP A1 EOS

11. 9. 2012

 

Svítilna ITP A1 EOS je opravdu minaturní svítilna, jedna z nejmenších na světě na CR123 (16340) baterii. Jako ve všech svých minirecenzích svítilen nebudu testovat výkon a výdrž, to za mě udělalo už více lidí přede mnou a budu se věnovat spíše osobní zkušenosti a svému pohledu, co se týče praktičnosti.

 

dscn2632.jpg Bohužel se mi stala taková nemilá věc, a to, že jsem svojí oblíbenou, poměrně  nedávno recenzovanou baterku na klíče ITP A3 někde v horách na čundru ztratil. Takto vzniklý žal jsem uhasil koupí její sestry, která je trošku kratší, trošku boubelatější, ale zato o poznání výkonnější. Řeč je o ITP A1 EOS na jednu  lithiovou CR123 baterii, nebo nabíjecí verzi RCR16340 (RCR123). Výhody těchto baterie jsou hlavně minimální samovybíjení (CR123 prý použijete i po 10ti letech) a bezproblémová funkce v mrazu, kde výrazně předčí Ni-mh i alkaliky, které jsou při mínus dvaceti prostě nepoužitelné a s lithiovkou si bez problémů posvítíte.

Rychlý popis:

 

Rozměry a hmotnost:
Délka: 60 mm
Průměr: 20 mm
Hmotnost: 22 gramů (se sponou a řetízkem na klíče, bez baterie).
 

 

Parametry:

Svítilna má 3 režimy: 1,8 lm (150 hodin) - 35 lm (8 hodin) - 190 lm (1:36 h). (S CR123 jednorázovou, S nabíjecí je výdrž o něco víc než poloviční)
Použitá LED dioda: Cree XP-E Q5 s životností 50 000 h.
Strukturovaný reflektor pro vyhlazený světelný kužel.
Napájení pomocí jedné lithiové baterie CR123A, nebo 3,7V Li-ion akumulátoru RCR123A (16340).
Elektronika s digitální regulací, takže svítilna svítí stále stejně intenzivně až do vybití baterie.
Demontovatelný ocelový klips pro uchycení za opasek či kapsu.
Vyrobena z letecké slitiny hliníku s povrchovou úpravou HA III odolnou proti poškrábání, barva černá.dscn2637.jpg
Čočka z tvrzeného ultraprůzračného skla.
Vodotěsná dle standardu IP68.

 

Celkově je provedení shodné s ITP A3 EOS (samořejmě kromě výkonu, použité baterie a velikosti :-), zase jsou tu tři režimy, ale, a to se dostávám k prvnímu nedostatku, jinak seřazené. Posloupnost neni mid-min-hi jako u A3, ale začíná vždy nejnižším režimem min-mid-hi, což už v praxi není tak praktické, nicméně zas takový problém to není, ačkoli se opět svítilna zapíná a přepíná povolováním-utahováním hlavy (ano, zase bez spínače), změna režimů je s trochou praxe blesková a snadná. A to je současně i jedinný nedostatek, který jsem na svítilně odhalil.

dscn2639.jpgSvětelný kužel je úzký s dobrým dosvitem i 100 metrů a zároveň širokým halo, takže není problém ani v menších prostorách, kde osvítí téměř celé zorné pole. Pro stany a jiné stísněné prostory je dobré použít mléčný difuzér, ať už vyrobený či koupený, vše je pak rovnoměrně osvětleno jako žárovkou.

 

Na závěr srovnání s její předchůdkyní: A3 měla o něco praktičtější posloupnost režimů a o něco menší rozměry, to však A1 vynahradí větším výkonem a delší výdrží.

A1 má stejně jako A3 velmi dobré dílenské zpracování, kvalitní povrchovou anodizaci a výborný poměr cena/kvalita. Pokud pominete "trošku" větší rozměry, je to skvělá výkonná společnice na klíče.

 

Koupě: 2012 v ledshopu 399kč. nabíjecí článek 16340 na ebay cca 40 kč (jeho kapacita je nižší než u "značkových" kolegů, naměřeno 508 mAh. Za znatelný příplatek můžete mít článek s ochrannou elektronikou (bezva věc) a kapacitou 880mAh.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

?

(Chosé, 20. 3. 2014 9:11)

V článcích vychvaluješ ledshop jakoby s pro ně dělal. :-) ?

Re: ?

(vlkodlaq, 25. 3. 2014 10:49)

Zdar, ne, opravdu pro ně nedělám :-)
Ale koupil jsem od nich během let už víc věcí, nejen svítilny, ale i články, nabíječku, futrály na svítilny a všechno bylo v pořádku, ceny byly vždy dobré (jinak bych u nich nekupoval, že..) dodání rychlé, možnost platby na účet a pak je pošta jen 45 kaček. Pokud jsem s nečím spokojený, rád doporučím.
Na trhu je mnoho shopů prodávajících baterky a ledshop jsem si zkrátka oblíbil, kronium je drahé, eurolamp taky a ti ostatní nestojí za řeč, buď tu jsou chvíli a nemám žádnou záruku ani reference, jestli tu za rok ještě budou, kdo ví co s nimi bude, nebo prodávají levné krámy z číny. LEDshop prodává značkové věci, odzkoušené, se zárukou, rádi a dobře poradí a hlavně to nejsou jen obchodníci, rozumí tomu a hlavně byli mezi prvními.