Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další brutální světlo Nitecore P12

18. 3. 2014

Před nedávnem jsem si s nadšením pořídil další světelnou zbraň od Nitecore (dříve recenzovaná byla P25 smilodon), konkrétně Nitecore P12. Své sestře není svítilna až tak vzdálená, ale má pro nošení mnohem příjemnější rozměry a váhu, lehce navýšený výkon a nelze článek dobíjet přímo ve svítilně. Ovládáním je téměř totožná s mezi "baterkáři" notoricky známým fenixem PD32, konkurent je to spíše současné PD35, i když P12 má znatelně vyšší výkon a majákový režim navíc. 

 

nitecore-p12.jpg

 

Svítilna je vyrobena tradičně z odolné hliníkové slitiny s tvrdou povrchovou anodizací. Má masívní žebra pro odvod tepla a výrazné drážkování a profilování pro jistý úchop. Rozměry jsou pak o něco větší než zmíněný fenix PD32. Závity jsou perfektní, velmi přesně a kvalitně vyrobené, ten hlavový je výrazně masívnější, oba závity jsou anodizované (velké+). Svítilna je vodotěsná dle IPX-8, proachotěsná a nárazuvzdorná z výšky 1,5m na tvrdý povrch.
 

 

Efektivní elektronika disponuje konstantní regulací, svítilna svítí pořád stejně až do vybití baterií. Pokud kapacita baterie klesne natolik, že už nedokáže "živit" vysoký výkon, automaticky přepne na režim nižší a uživatele na klesající kapacitu baterie upozozní poblikáváním tačítka (které vypadá černé, ale problikává modře).
 

 

Ve svítilně je poměrně malý hladký reflektor, který díky LED CREE XM-L2(T6) s maximálním výkonem 950 ANSI lumenů (po ztrátách na optice) dosvítí až do vzdálenosti 222 metrů, což je na ruční svítilnu na jeden článek 18650 vynikající hodnota (vynikající poměr velikost/výkon/dosvit).

 

K dispozici jsou 4 režimy výkonu a 3 blikací režimy - rychlé strobo, SOS a majákový signál.

 

Výdrž dle výrobce na článek 18650 2600 mAh/2x CR123 baterie
 

 

nitecore-p12-02.jpg 

 

Mnou vypočtená a ověřená výdrž na článek nitecore 3400mAh:

 

950lm: 1 hod 25 min  

 

210lm: 7 hod 30 min

 

50lm: 32 hod 20 min

 

1lm: přes 28 dní (z časových důvodů je výdrž tohoto režimu pouze vypočtená a v reálu může být ještě delší, Li-ion články se při velmi malém odběru dokážou překonat a dát vyšší kapacitu)

 

Ovládání: Svítilna má taktický spínač s funkcí rozsvícení namáčknutím (vhodné pro signalizaci a krátkodobé nasvícení) pro trvalé svícení je třeba spínač domáčknout (cvakne), svítilna si pamatuje režim ve kterém byla vypnuta a při dalším se do něj vrátí (i po vyjmutí článku(+), druhým spínačem na hlavě se krátkými stisky přepínají režimy výkonu, podržením se zapne režim strobo, dalším podržením SOS a dalším beacon. Svítilna si pamatuje i režim strobo, na režimy SOS a beacon se režimová paměť nevztahuje a při dalším zapnutí se vrátí do režimu, ve kterém byla před nastavením blikacího režimu.

 

Test kapacity baterie: Při vypnuté svítilně podržte hlavový spínač, přičemž svítilnu zapněte zadním spínačem, následně se svítilna hned nerozsvítí, ale modře zabliká spínač dle kapacity článku - první bliky značí celé volty, další bliky desetiny voltu a po sigalizaci kapacity se sama standartně rozsvítí v naposledy použitém režimu. Funguje při použití 18650, CR123 i RCR123.

 

Klady: špičkové zpracování, kompaktní velikost, značný výkon v poměru k velikosti svítilny, jednoduché ovládání, dobře odstupňované režimy výkonu a 3 doplňkové blikací režimy, pevný klips, poutko a pouzdro v balení, kontrola stavu baterií.

 

Zápory: moc jich není, ale výrobce mohl více využít možnosti dvou spínačů a například režimovému tlačítku přiřadit režim strobo při vypnuté svítilně po dobu stisku (jako např. Klarus). Při signalizaci namačkáváním spínače má rozsvícení malé zpoždění (cca 0,3 sec), což běžnou obsluhu nijak neomezuje, bude to omezovat pouze rychlou signalizaci v morseovce (a tím jen toho, kdo to použije). Hlava svítilny je zalepená a tak nevím, zda-li by v případě rozbití sklíčka šlo vyměnit, ale spíše ne.

 

Obsah balení: Svítilna, potitaniovaný klips, nylonové pouzdro, 2x náhradní těsnění + rezervní kryt zadního spínače, pěkné zápěstní poutko s posuvným jezdcem, kroužek pro doutníkové držení, návod.

Přiložené nylonové pouzdro je jednoduché, pevné a plně funknčí, nemám k němu žádnou výhradu, svou fuknci plní na jedničku.

 

Závěrem mohu svítilnu doporučit všem, kdo chtějí kvalitní, high-tech, uživatelsky jednoduchou svítilnu se značným výkonem, ale ještě kompaktními rozměry. Vhodná i na kolo, na helmu, ale na zbraň bych doporučil spíše jiné svítilny, tato nemá odpružení v hlavě. Vynikající pro všechny, kteří si potřebují především posvítit a doplňkové funkce jsou příjemným, byť třeba nevyužitým bonusem.

 

Cena u nás se pohybuje okolo 1800kč, "z venku" se dá pořídit o pár set levněji s rizikem spojeným s nakupováním ze zahraničí (a celním poplatkem a dodatečným dodaněním DPH), ekvivalent článku NITECORE 3400mAh je například eagletac 3400mAh nebo olight 3400mAh (jsou v nich stejné články panasonic NCR18650B 3400mAh), které u nás za dobrou cenu nabízí například ledshop.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář