Jdi na obsah Jdi na menu
 


Victorinox spartan, perfektní EDC

15. 7. 2013

Tento malý zavírací nůž mi dělá společnost přibližně 7 let, kdy jsem chtěl menší nůž se všemi používanými funkcemi, protože můj mikov fixir mi přišel na denní nošení velký a těžký. Tento victorinox spartan má vše, je z kvalitní nerezové oceli, jako bonus párátko a pinzetu a očko na pověšení, pro ty, kteří ji chtějí používat, je dostupná i verze s pilkou. Jádro nože je hliníkové, proto potřebuje občas prokápnout strojním olejem, jinak má tendence se přidírat, ale to patří k běžné údržbě zavíracího nože, proto to nelze brát jako nevýhodu.

Zavírák disponuje malou a větší čepelí, otvírákem na konzervy a lahve se stahovákem kabeláže a dvěma velikostmi plochého šroubováku, vývrtkou a výstružníkem, který je příjemně funkční a i tvrdé dřevo se s ním dá provrtat, oproti tomu stahovák kabeláže jsem nikdy nepoužil, zato párátko a pinzetka jsou téměř používanější než čepel.

Čepelky mají plochý výbrus skoro do jedovata, mají jen úzkou fazetku. Do materiálu tak vnikají velmi ochotně a nožík si tak troufne i na činnosti jako zpracování zajíce či bažanta. Další "svačinové" činnosti, na které je velikostně určen zvládá bez výtek, uříznutí a naostření opékacího prutu a nařezání buřtu je radost, i vyřezávání z měkkého dřeva jde dobře. Při přebroušení továrního úhlu břitu se lze s nožem i oholit. Ostří drží průměrně dobře (na takovýto nůž více než dostatečně)

Nevýhody: Otvírák na konzervy má opačné ostří, proto se s ním pracuje o poznání obtížněji než s kolegy od wengeru či mikovu (na otvíráku na konzervy victorinoxu je malý plochý šroubovák, proto je ostří naopak). Pokud používáte křesadlo a nechcete křesat přímo ostřím, na tomto zavíráku budete marně hledat hranu na křesání vhodnou, všechny nefunkční hrany jsou zaoblené, takže snad jen břit otvíráku na konzervy.

 

Jiné nevýhody dle mého názoru nůž nemá, na svoji třídu a velikost slouží perfektně. Jak jsem již psal, je to můj každodenní kapesní společník už více než 7 let.

Jen pozor, pokud se s nožem dostanete k moři či jiné slané či kyselé vodě, hliníkové příložky mají tendence rychle oxidovat a nástroje se pak nepříjemně přidírají, je třeba styčné plochy častěji prokápnout olejem.

Nože victorinox či wenger tohoto typu bývají často opomíjeny, protože nejsou dostatečně "bushcraftí" a "survivalové", či z jiných důvodů. Dle mého názoru se stále jedná o vynikající cestovní nože a nože pro denní nošení, které nemají pojistku, což je často výhoda, v mnoha zemích je nošení nože s pojistkou už přestupek, který je trestán pokutou a zabavením nože (i nevratným). Na veřejnosti se nemusím bát takový nůž vytáhnout, chci-li si uříznout salám, nebudu budit pohoršení a nebudu mít nechtěnou pozornost. Když jdu do lesa, kde očekávám větší "nožopráci", beru větši pevný nůž, popřípadě rovnou mačetu, ale tento victorinox nebo podobný mám pořád v kapse, minimálně někde v batohu. Vzhledem ke své velikosti a šikovnosti je to velmi vhodný nůž do KPZtek, lékárniček a EDC futrálů.

 

dscn3669.jpg

 

 

dscn3670.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-)

(brumla, 17. 1. 2014 15:14)

recenzi na švýcarák jsem neviděl už leta :-) no možná je to dobře, dost se na ně zapomíná. Taky mám takový, verzi s pilkou a nosím ho v malé kapsičce na pouzdru mačety ontario a je z toho parádní kombo.

Re: :-)

(vlkodlaq, 27. 2. 2014 12:21)

Taky jsem uvažoval, že na futrál své tramontiny přidělám pouzdérko na victorinox, ale ještě jsem se k tomu nějak nedokopal. Ona vůbec plocha na futrálu mačety svádí tam ledacos "přihodit", KPZ, brousek, hořčíkový blok s křesadlem, malou baterku na AA baterii typu sunwayman R15A a pod. Teď tam mám jen dutinku na křesadlovou tyčku bez křesadlové tyčky :-) Používáním se stenčil průměr, čímž už nedržela a někde jsem ji vytratil.