Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč si NEVYBRAT scandi čepel typu MORA, HULTAFORS

5. 9. 2017

Tento článek berte v prvé řadě jako můj názor, vzniklý na základě mé vlastní dlouholeté zkušenosti.

mora_z_938614864.jpg

Pokud si koupíte novou Moru nebo hultafors, prakticky jakýkoli nůž se scandi výbrusem, jistě na Vás udělá dojem, jak ostrý a řezivý je nůž už z výroby. Zatím to nezní jako kritika, že? Pak budete nůž používat a protože švédské značky i v dolních cenových relacích používají velmi dobrou ocel, budete s takovým nožem spokojeni poměrně dlouho. Pozor, a teď to přichází! Než ho bude potřeba nabrousit. Poprvé to snad ještě půjde, ale s každým dalším broušení bude naostření náročnější, nebo nůž méně řezivější. U "normálních nožů" totiž brousíte jen fazetku a množství ubíraného materiálu je minimální, kdežto u scandi musíte obrušovat celou plochu výbrusu, a to je spousta tvrdého materiálu k odstranění. Navíc to chce "mít v ruce" Na kvalitním nabroušení scandi nože tak strávíte několikanásobně více času, než na noži s tradičním plochým výbrusem. Tohle většinu uživatelů časem odradí a ačkoli je Mora dobrý "první" nůž, zvláště přihlédneme-li k ceně, při dalším výběru se často poohlédnou jinde. Jistě se najde mnoho takových, kteří se mnou budou nesouhlasit, ale taková je nejen moje zkušenost. Pokud máte známého nožíře, zeptejte se. Můj odhad je, že 8 z 10 nožířů bude proti scandi. 

Toto samozřejmě platí jen v případě, že s otupením Moru nezahodíte a nekoupíte si novou, přesně tak totiž s těmito noži zachází uživatelé v severských zemích. V poměru k jejich průměrné výplatě je to podobné, jako bychom si my koupili ulamovací nůž za čtyřicet korun a podle toho s ním zacházeli. 

Proto Vám dobře poradím, pokud chcete nůž, který můžete spokojeně používat po dlouhou řadu let, pořiďte si kudlu s vysokým plochým výbrusem (viz. článek) a s velmi malou fazetkou. A to bych nebyl já, kdybych nedoporučil nůž z uhlíkové oceli a ještě ideálně ruční výroby, ideálně z recyklované oceli s dřevěnou rukojetí (máme přece rádi přírodu..)

Třeba něco takového:

shok-mr.jpgFotka použita z www.shok.cz se svolením majitele/nožíře.

 

Lze na to samozřejmě pohlížet i tak, že za příjemný peníz si začínající zálesák může obstarat nůž s dobrou ergonomií ze slušné oceli a jedinou nevýhodou je náročnější broušení. Podle mě je to ale tak velká nevýhoda, že už při výběru nože je lepší si připlatit pár stovek, vyhnout se scandi výbrusu a podobné nedostatky neřešit. Ostří "normálního" nože lze udržovat jen obtahováním na keramice, pokud bychom takto jen obtahovali Moru, bude se zvětšovat úhel ostří a tím se budou zhoršovat řezné vlastnosti.

 

Tak si hlavně čas strávený v přírodě užijte a pokud chcete v lese dělat bordel, nechoďte tam.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

souhlas, ale...

(Majsner, 23. 5. 2018 9:51)

Souhlasím s negativním postojem ke scandi výbrusu, leč asi z jiného důvodu, než autor, resp. dost možná autor ten důvod jenom nesprávně identifikoval.
Nožů jsem měl opravdu hodně a spousta z nich byly nože se scandi, jak levnější Mory, tak nože dražší tovární i od nožířů. Brousil jsem a brousím nože podle typu výbrusu jak na brusném papíře, tak na dimantovém a keramickém kameni, tak např. systémem Lansky (+ kůže s pastou).
Scandi, pokud je v bezvadném stavu, tj. je 100% do nuly a 100% rovné, se brousí docela dobře a navíc je to broušení opravdu blbuvzdorné (položím na šutr a jedu, nemusím hlídat úhly). Je pravda, že se při tom odbrušuje co do objemu výrazně více materiálu, než u malých fazetek, ale znovu říkám, pokud je výbrus i ostří OK, brousí se to dobře, protože toho materiálu není třeba odebírat moc. Problém nastává, pokud je na ostří z výroby (byť malá) čočka (90% všech Mor, ale i dalších výrobců), nebo plochy výbrusu nejsou rovné (stalo se mi u nože od nožíře, že tam byl drobný konvex). Pak je náprava tohoto stavu kvůli množství odebíraného materiálu slušně řečeno velmi pracná a nepříjemná. A to jsou Mory ještě z hodně dobře brousitelného materiálu. Teď si představte, že vás to potká u nože z D2. To už je vůbec harakiri.
Takže můj odhad je, že autorova averze vznikla z toho, že měl Moru s drobnou čočkou a pak brousil a brousil a pořád nemohl dosáhnout ostrosti, protože sice ubrušoval výbrus, ale až k ostří se přes čočku nedostal. Na to pomáhá si výbrus začmárat lihovkou a člověk hned vidí, kde to bere a kde nikoliv.
Takže pokud chce někdo levný praktický a dobře řezivý nůž, nemusí být Mora nutně špatnou volbou, jen je třeba počítat s tím, že na začátku ho čekají tantalova muka se srovnáváním výbrusu do 100% scandi. Diamantový brousek je v té chvíli neocenitelný pomocník. Po této prvotní dřině už bude broušení relativně v pohodě. U pár Mor jsem si tímto očistcem prošel a občas je pro zpestření používám (řezivost scandi je opravdu famózní), ale protože jsem lenoch, raději jsem pořídil Manly Patriot, který je pro mě taková Mora Companion s plochým výbrusem a z lepších materiálů. A i přesto, že má čepel z D2, která se brousí obecně špatně, jeho nabroušení do jedovata je výrazně rychlejší a pohodlnější, než u Mory z obyč uhlíkovky.

Re: souhlas, ale...

(vlkodlaq, 1. 6. 2018 22:13)

Tvůj názor jasně nevychází z praktického používání, ale z obliby (ne zcela logicky odůvodnitelné).
Zase takového amatéra ze mě nedělej :), a text jsem opravdu myslel tak, jak jsem ho napsal. Jak jsem psal, největší nevýhodou scandi (ať už přesného či ne) je množství ubíraného materiálu a vysoký plochý výbrus s fazetkou vybroušenou na vhodný úhel (25-30 stupňů) je vždy praktičtější (mimo zahození otupeného scandi a koupě nového), než scandi. A chtěl bych vidět, jak na kusu šutru udržíš na scandi rovinu, usnadním ti odpověď, nejde to. Malou fazetku do holícího stavu uvedeš krátkým pošmidláním i po kousku ne zcela rovné mokré břidlice. Bavíme se tu o použití v přírodě. Na kvalitní údržbu scandi s sebou do přírody musíš tahat vhodné brusivo, na vysoký plochý výbrus stačí najít vhodný kousek kamene s ploškou.
A běžná údržba fazetky v domácích podmínkách vězí v několika tazích na keramické tyčce, běžná údržba scandi vězí v potu při broušení na brusném prkně nebo velkém rovném kameni a několikanásobně více času (opět se vracím k mnohonásobku ubíraného materiálu). Neříkám, že to nejde, jen říkám, že ušetřený čas za broušení scandi radši využiji nějak smysluplně.

Re: souhlas, ale...

(vlkodlaq, 1. 6. 2018 22:16)

A konvexní výbrus taky nezatracuj, vem si třeba takový opinel nebo nože bark river, k těm můžou mory a pod sotva čuchnout :) (Bavím se o schopnosti čepele vnikat do materiálu).

Souhlas

(Brumla, 16. 9. 2017 7:22)

No, mora nebyla moje první kudla, ale byla to první lepší kudla, která řezala. Vydržela mi pár let, nabrousit ji jako z výrobu bez brusky fakt moc nejde. Od té doby leží v šupleti. Pak jsem si koupil za tisícovku marbles z 1095 uhlíkovky a nemůžu si ho vynachválit, v případě potřeby nabrousím na kusu šutru. Tím chci říct, že souhlasím s článkem do puntíku.

Re: Souhlas

(vlkodlaq, 16. 9. 2017 10:37)

Díky