Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj Mikov fixir.

15. 7. 2013

Zavírací nůž od mikovu, který vychází z řady fixir, kombinovaný s otvíráky na lahve a konzervy, plochým šroubovákem a stahovačem kabelů, pilkou a otvírákem na víno mi dělá na čundrech společnost už velmi dlouho. Dostal jsem ho k vánocům coby asi čtrnáctiletý a bylo to zhruba v době, kdy se začaly dělat z nerezové oceli (tuším 420). Tenhle nůž je prostě česká trampská a myslivecká klasika. Udržuji ostří v holícím stavu a používám ho na drobnější práci, na zpracování dřeva (potřebuji-li) mám velký nůž.

Čepel měla původně z výroby mírně dutý výbrus, dnes už je používáním a broušením srovnán do scandi, do měkkého materiálu tak vniká velmi ochotně. Ocel je poměrně měkká a tak se celkem dobře brousí, je perfektně korozivzdorná, ostří drží lehce podprůměrně, zvláště na tvrdém dřevě a  kostech rychle ztrácí "jehlu". Velikostně pak stačí na zpracování drobné zvěře, i srnka se ještě dá zdolat. V "kuchyni" pak rádi sáhnete po jiném noži, "kuchyňské řezání a krájení" už s ním není tak pohodlné, plochý výbrus do jedovata a široká čepel se na to hodí mnohem víc.

Nevýhody: moc jich není mimo výše zmíněné, snad jen že pilka se i po skoro dvou dekádách blbě otevírá, naštěstí ji moc často nevyužívám a když, tak si něčím pomůžu (třískou apod).

 

Původní kožené pouzdro už vzal čert, teď nůž nosím a ukládám v kordurovém, původně určeném pro svítilnu.

 

Konstrukce je velmi pevná a odolná a nůž celkově kvalitní, v imitaci parohu, ale za ty prachy, co stojí dnes (tenkrát stál kolem 400kč, dnes kolem 1000kč) při troše snahy koupíte i lepší nůž, jako vynikající ekvivalent mohu doporučit například wenger ranger 55, popřípadě victorinox forester (menší velikost a horší otvírák na konzervy). To další je už otázka vkusu. I když ho stále používám (na čundrech a akcích), dnes bych volil spíše kombinaci malý švýcarák + středně velký bushcraft nůž, popřípadě menší mačeta + malý nerezový pevný nůž s plochým výbrusem (vždy nože s plochým výbrusem :-) )

dscn3671.jpg

 

 

dscn3672.jpg

 

dscn3673.jpg

 

Edit: V roce 2016 začal Mikov používat konečně trochu lepší ocel N690, pokud by udělal inovovanou verzi tohoto nože s čepelí z této oceli a delší pilkou, přesahující rukojeť, jak je to například u victorinoxu, jdu do něj.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář