Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mikov Predator Blackout novinka 2015, ocel N690!

17. 3. 2015

Snad každému Čechovi známá firma Mikov mi zapůjčila k testování novinku pro rok 2015, inovovanou verzi pradatora. V čem je inovovaná? V té nejdůležitější části, v oceli. Mikovem z drtivé většiny používaní (podprůměrná) ocel 420, která v dnešní době nemůže obstát ani jen mezi nerezovkami, byla nahrazena o několik řádů lepší ocelí N690 německé huti Böhler Uddeholm. Tato ocel je nepřímým pokačovatelem oceli 440C a má mírně lepší vlastnosti, ve srovnání se 420kou je však rozdíl na první použítí znatelný.

Nůž predator není nijak nový, mnoho z Vás ho dobře zná, takže jen ve stručnosti rychlý přehled: Jedná se o vystřelovací (vyskakovací) nůž se spearpoint čepelí a falešným druhým ostřím navrženou pro dobré vnikání do materiálu.Čepel je poměrně tenká, není tak určena na hrubší práci, páčení už vůbec ne. Tvar rukojeti sice nenapovídá, že se jedná primárně o bodnou zbraň, praktické použití však ukazuje dobrou ergonomii i právě při bodání (horší výsledky jsou pouze s mokrou rukojetí). Páčková pojistka je již tradiční, při troše cviku velmi rychlá a praktická, má jednoduché blbuvzdorné ovládání a je ekvivalentem světové známějšího buttonlocku.

Testování den 1.:

Hlavní rozdíl je tedy v oceli a je poznat na první použití. Už při prvním broušení stačilo pár tahů na keramice a nůž holil, to na 420 jde taky, ale ani zdaleka ne tak snadno. Druhý aspekt oceli je ve výdrži ostří, ta je ve srovnání se 420kou takřka trojnásobná, to jsem testoval tak, že jsem na svém fixirovi uvedl ostří do holícího stavu a pak přibližně stejnou dobu "krájel" kus tvrdého dřeva oběma noži a pak zkusil ostří. N690ka na novém predatorovi ještě chlupy na předloktí s trochou snahy brala, 420ka na fixiru už ne.

dscf1594-1-.jpg

Čepel predatora má poloviční, mírně dutý výbrus pěkně do tenka, takže řezným vlastnostem není co vytknout, stejně dobře lze použít na zpracování masa a zvěřiny, zeleniny i dřeva, snad jen zmíněné silové řezání a páčení bych rozhodně nedoporučil, hlavně poslední centimetry špičky jsou tenké, takže by nějakou tu "prasárnu" už nemusel rozdýchat. Pořád zastávám názor, že nůž je hlavně řezný nástroj, nikoli páčidlo nebo šroubovák a nože, které toto vydrží, zase mají silnější čepel a kladou o něco větší odpor při vnikání do materiálu.

Video testovací den 1.:

Ještě v budoucnu (snad brzy) přidám další zkušenosti a testy, ale závěr prvního testování je takový, že kdo měl k mikovu výhrady kvůli podprůměrné oceli, ale nůž predator se mu po jiných stránkách líbí, už nemusí váhat, N690 na nové verzi je znatelně lepší.

 

Plusy:

Ocel N690, tradiční odzkoušená konstrukce, bezúdržbová rukojeť, silné pero (nehrozí, že po letech používání čepel "nedoskočí" do zamknuté polohy), pěkné kožené pouzdro v balení.

Mínusy:

Páčka pojistky používáním "odrbává" černění na záštitě v místě styku (přidám foto), černěná čepel se hodně matlá, osobně bych preferoval nečerněnou verzi (nůž by dle mého názoru vypadal lépe a byl by i praktičtější), nůž je snýtován (problematické rozebrání pro např. odčernění čepele apod), při bližším zkoumání je nedoladěné slícování plastové příložky u záštity (detailní foto v albu).

Jako doplňkový sortiment bych si představoval demontovatelný ocelový klips, ne každý chce chodit s pouzdrem na opasku (byť to nové krásně voní kůží :-) )

 

Vzhledem k tomu, že tato zajímavá novinka (a krůček mikovu zpět mezi zajímavé výrobce) bude v prodeji až nejdříve během několika týdnů, zůstává otázkou cena. Pokud se bude pohybovat lehce nad hranicí současných predatorů, mohlo by se jednat o zajímavou koupi (kvalitní vystřelovák + dobrá ocel + tradiční značka..).

Jsem velmi zvědav, jak mikov ceny nastaví.

Snad půjde do prodeje i verze s příložkami z uhlíkového kompozitu, to bude teprve krasavec!

 

Přidány fotky do alba.

 

Náhledy fotografií ze složky Mikov Predator Blackout N690

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mikov Hunter

(Pavel , 10. 4. 2016 14:55)

Zdravím,
co takhle nějakou recenzi na Mikov Hunter, nebyla by?

Re: Mikov Hunter

(vlkodlaq, 11. 4. 2016 11:15)

K dispozici je starší minirecenze fixiru, ze kterého hunter vychází. Nicméně na Hunter recenzi neplánuju, není to zrovna konkurenční nůž, dokonce se dá říct, že je poněkud předražený a za ty peníze můžete mít nůž lepších vlastností, s lepší ergonomií, z lepší oceli a to už je názor každého, přesto i zajímavějšího vzhledu. Pravda, Mikov je tradiční výrobce a tak má mnoho fanoušků a i vzhled Huntera je v dnešní nabídce vyjímečný, přesto bych se vzhledem k ceně poohlédnul jinde. Ale pořád doufám, že se situace ustálí a Mikov opět získá svou pověst z let minulých.

sériovka?

(Brumla, 19. 3. 2015 11:54)

Zdar,myslel jsem, že už recenze na sériovky nebudeš dělat!?! :-) I když pokud začně firma jako mikov používat novou ocel, asi to stojí za přetřes a pokud je ta N690 něco jako N695, se kterou už jsem měl tu čest, tak to bude super. Ale Mikov používá i 440A (i když jen na pár nožů a ta hlavní je fakt 420, která mohla být pro lidi dobrá tak před deseti rokama, ale ne dnes..), ale jak říkám, pokud je ta N690 něco jako N695, tak to je pořád lepší i než ta 440A.
Jinak ten predator se mi tvarově líbí, ale nějak nemusím vyhazováky, jo kdyby byl ve verzi jednoručně kolíkem otvíraný linerlock, tak by to byla jiná a asi bych neodolal a šel do něj. A o půl milimetru silnější čepel by taky snesl.

Re: sériovka?

(vlkodlaq, 19. 3. 2015 22:03)

Zdar, občas tu a tam nějaká ta sériovka za zmínku stojí..