Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mikov Brigant

6. 8. 2012

O tomto univerzálním pevném noži jsem se již zmínil v článku výběr nože, tak jen připomenu, že tento nůž sedne řadě lidí dle "dlaňového testu". Brigant je levnou alternativou ke všem těm superkvalitním drahým a předraženým nožům do přírody či přímo na přežití. Uživatele takového nože sice tento mikov asi neuspokojí, ale pokud jste, jako já, občasný uživatel na čundrech a akcích a nechcete do nože vrazit dva tisíce, možná, že je brigant právě pro Vás. Pokud vím, že že budu pracovat se dřevem, vezmu si rovnou mačetu, se kterou se dřevo zpracovává lépe než s nožem, byť enormních rozměrů. 

dscn2380.jpg

Nůž se může zdát malý, jeho celková délka je jen 205mm, al je nutno podotknout, že je určen pro drobnější práci, a tu zvládá na jedničku. Příprava jídla, krájení masa, zeleniny i škrábání (okrajování) brambor, kuchání zvěře a ryb a i jiné činnosti jako vyřezávání je s tímto nožem velice pohodlné díky dobře navržené ergonomii a ideální velikosti. Nicméně jsem nůž podrobil několikrát i "štípacímu testu", kdy jsem menší polínko, max cca 8cm v průměru, štípal na poloviny pomocí dalšího polínka, kterým jsem poměrně nešetrně pomáhal čepeli projít dřevem. I když velikostí není tento nůž pro takovou práci určen, zvládne ji bez větších obtíží a bez poškození.

dscn2382.jpg

 

Použitá ocel 420 je, zvlástě s ohledem na cenovou hladinu, velmi kvalitní a poměrně dobře drží ostří, navzdory měkčí oceli. Bohužel je však čepel z výroby, dle mého názoru, nevhodně nabroušená a před použitím chce chvíli prostocviků s brousky a srovnání ostří do správného úhlu. Výbrus je z výroby mírně dutý, několikaletým broušením a používáním se z něj stal téměř scandi, podobnost finkám je tak ještě větší.

Ocel 420 patří k nejlepším ocelím co do korozivzdornosti, bohužel je však poměrně křehká, na takto velký nůž, který bude zpracovávat převážně potravu, je však vhodná, páčení a silové řezání však nedoporučuju, mikov to částečně vyřešil kalením na nižší tvrdost a vyšší houževnatost.

Nevýhodou je absence očka či díry pro upevnění zápěstího poutka, i to lze však vyřešit. Vrtáčkem 2,5mm jsem z obou stran hrany paty rukojeti navrtal dírky pod vzájemným úhlem 90 stupňů a provlékl tak poutko. Použitý plast rukojeti je vemi pevný, ale vrtat v něm lze dobře.

Ještě k rukojeti, jak jsem již psal, je skvěle ergonomicky řešená, na způsob finských nožů, ale s náznakem záštity, jen má bohužel tendenci lehce klouzat, je-li mokrá (hlavně od krve apod) ale noži to opět nemůžeme vyčítat právě vzhledem k velmi příznivé ceně.

S nožem dodávané plastové pouzdro sice táborníka neoslní a slzu dojetí z oka trampa nevytlačí, je však v celku praktické, nůž je v něm poměrně bezpečně uložen, je možno ho používat (i s nožem) i pro potápění či práci ve vodě, neshnije, nezasmrádne a hlavně vytahování i zasunutí nože je velmi pohotové a rychlé. Nevýhodou pouzdra je velmi úzký a nepohodlný průvlek na opasek a pod., to jsem vyřešil suchým zipem, díky čemuž lze nůž nosit na opasku vodorovně, což je, alespoň pro mě, mnohem pohodlnější.

Závěr dlouholetého (občasného na čundrech a akcích) používání je takový, že Mikov Brigant je velmi šikovný a dostatečně kvalitní tábornický nůž za velice příjemnou cenu a mnoho méně častých a méně náročných uživatelů uspokojí, za ty peníze, co stojí, bude sloužit nadstandartně.

Pokud se někomu líbí nůž, ale hnusí se plastové pouzdro, může si sehnat (vyrobit) kožené či kordurové.

 

V posledních letech se dostaly do širšího povědomí nože mora, které vynikají ve své cenové relaci hlavně kvalitní ocelí, většinou uhlíkovou, několik modelů má i nerezovou ocel. Do této kategorie nožů spadá i mikov brigant, který má o něco méně kvalitní nerezovou ocel, rozdíl není však tak markantní, hlavně srovnáme-li cenu kolem 200kč za brigant vs. kolem 600kč za moru. Hlavní nevýhodou mory je vyloženě slabá konstrukce na tenký trn, zalita do poměrně křehkého plastu rukojeti, který se při hrubším záběru vylomí a je po noži. Brigant má trn masivnější a v pevnějším plastu a celková pevnost nože je tak o poznání vyšší. Brigant je však však nutno přebrousit, ostří z výroby je takřka nepoužitelné, mory mívají ostří už z výroby perfektní a ihned použitelné. Podle mě tento souboj vyhrál brigant, hlavně lepší pevnější konstrukcí a třetinovou cenou.

Navíc mě osobně se líbí nůž po koupi "upravit" svým potřebám.

Komu se nechce po koupi nůž přebrušovat a jinak upravovat, nezbývá než připlatit pár set za dražší nůž.

 

Cena Mikovu při koupi 2007: ve zbraně střelivo 250kč, nyní 2012 cena eshop 175kč.

 

 

vlkodlaq

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Opravdu pekny nuz, ale opravdu skoda, ze ne zcela vynikajici....

(3022, 9. 11. 2015 1:46)

Mikov Brigand je opravdu moc pekny nozik, jiste za ty penize, opravdu skoda ze ho nedodavaji i s lepsim pouzdrem - idealne proste verzi ekonomickou a "luxustni".

...dale muze byt vec nazoru, ale zadni cast rukojeti ze je zbytecne tradicni (osobne jsem si ji zaoblil do temer "polokoule").

Kvalita oceli... bohuzel Mikov - porad ziji v 80-tych letech, kdy proste levna nerez ocel stacila. Kdyby udelaly tento nozik s oceli srovnatelnou napr. te co je na UTONu, byla by to bomba.

Re: Opravdu pekny nuz, ale opravdu skoda, ze ne zcela vynikajici....

(vlkodlaq, 9. 11. 2015 10:09)

Pokud vím, nerezový uton se taky dělá ze 420ky. Ale souhlasím s tím, že by brigant mohl mít i lepší verzi, třeba z oceli N690 (kterou už mikov začal používat) a s rukojetí z kompozitu (plast plněný vlákny), s plochým, případně přímo scandi výbrusem, v ceně do 800kč a byla by to paráda.

oDporučenie

(Kubo, 12. 3. 2014 14:55)

tento nôž mám a som velmi spokojný . Tu chybu na čepeli som si všimol až pri brúsení ale až také strašné a dá sa to dobre zbrúsiť. Púzdro som si vyrobil podľa fískeho vzoru z dvojmilimetrovej hovädzej kože. vrelo odporúčam

Re: oDporučenie

(vlkodlaq, 14. 3. 2014 15:58)

Za ty prachy poslouží skvěle, vzhledem k ceně přímo pobízí k různému tuningu, plánuju rozbít plastovou rukojeť a dodělat z buku. Velmi se na to těším.

Re: Re: oDporučenie

(Jimmy, 20. 10. 2014 19:58)

Zdravím,
tento nůž mám od roku 1995. Tenkrát byla jeho cena do 100,-Kč. Cestuje se mnou skoro všude. Plastové pouzdro mi nevadí, ale musel jsem jej upravit. Ostří jsem přebrousil hned po zakoupení. Ideální na zpracování potravin. Vřele doporučuji.

Re: Re: Re: oDporučenie

(vlkodlaq, 27. 10. 2014 11:49)

Po přebroušení ostří je to zajímavá a levná alternativa ke všem těm morám a podobným známým nožům. Jako "svačiňák" a sem tam na uříznutí nějakého toho klacku plně vyhovuje a i menší zvěř s ním zpracujete bez problémů.