Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fallkniven F1, stvořený z praktičnosti

18. 6. 2013

Před nějakou dobou se mi podařilo získat  tento parádní nůž, koupil jsem ho poměrně levně jako zánovní, tak jen doufám, že se nejdná o kopii, ale vše nasvědčuje tomu, že je to originál, tak se pustím do minirecenze.

 

Bohužel jsem neměl možnost nůž nafotit v akci, tak budou snad stačit fotky domácí a krátké video.

 Na fotce není logo vidět, čepel se leskne můj a stařičký nikon to moc nebere, ale na videu vidět logo je.

 

dscn3548.jpg 

 

dscn3547.jpg 

 

dscn3553.jpg 

 

dscn3555.jpg

 

Nůž je z jednoho kusu kvalitní oceli (aby taky ne, za ty prachy!) a na něm je navulkanizovaná rukojeť z tvrdé gumy. Rukojeť je dobře navržená, skvěle padne do ruky a neklouže ani mokrá.

 

Nůž je robustní a masívní čepel je navržena tak, aby snesla i hrubé zacházení, štípání, sekání. Ocel prochází až do patky, takže se do něj dá klepat palicí a používat jako dláto. Přesto je geometrie břitu rovná, nůž zastane i "kuchyňské práce", krájení zeleniny, masa, kuchání a zpracování ryb a zvěřiny. Jedná se asi o nejuniverzálnější nůž, jaký jsem měl. Přestože do lesa preferuji o něco delší nože, se kterými se lépe seká, dokážu si představit, že bych s tímto nožem byl vysazen na pustém ostrově.

(Dopsáno po recenzi): Výhrady bych měl ke geometrii ostří, která je z výroby vyloženě nevhodná, a musel jsem poměrně pracně (ocel je v tomto směru nepříjemě odolná :-( ) srovnat ostří do použitelného stavu, pak už bylo vše v pořádku.

 

Na můj vkus by mohl mít nůž o několi k centimetrů delší čepel, ale i přesto se mi nůž velmi líbí. Jako vlastně většinu nožů s plochým výbrusem, pokud je výbrus pěkně do "jedovata", tak jak má být

 

Pevně věřím, že tento nůž může dělat po mnoho let společníka ke spokojenosti mnoha lidem, je to univerzální pracant s vynikající odolností a velmi dobrou ocelí. Při plném a častém vytížení se asi gumová rukojeť "odrbe", na druhou stranu si pak můžeme nůž personalizovat a udělat si vlastní rukojeť a nůž bude sloužit dál.

Přesto při další koupi nože se ale zaměřím na nože marbles , Ken Warner Hunter (opravdu vynikající ocel 10cr17!), S&W extraction and evasion bowie (v uhlíkovce), CDS AXARQUIA ARCAZA 53, Lion Steel Hunter M2 G-10 nebo který se mi zrovna zalíbí nejvíc :-)

 

Tento nůž je sice investice větší, nicméně ospravedlnitelná, nůž za to stojí, obzvlášť pokud Vám padne do ruky, sloužit bude dekády.

 

Doplněno: Po zevrubném testování, které vedlo až ke změření složení oceli na spektrometru jsem přišel na to, že se jedná o kopii, byť poměrně kvalitní a povedenou. U originálu je ostří vybroušeno skoro do jedovata s velmi dobrými řeznými vlastnostmi, kdežto kopie je v ostří ještě poměrně silná s výraznou fazetkou a tak její řezné vlastnosti jsou o poznání horší než u originálu. To se dá vyřešit přebroušením čepele, která je u kopie na kvalitativní úrovni oceli 440C, ale tak už s jistotou rozpoznáte kopii. Kopie sice méně náročného uživatele uspokojí a bude mu sloužit řadu let, předpokládám ale, že málokdo si vědomě koupí kopii.

 

Doplněno duben 2016: cena F1 nám poněkud poskočila a dostupnost se zase trochu zhoršila, v dnešní době se jedná stále o dobrý nůž, jen už není tolik konkurenční, na trhu jsou i lepší nože za nižší cenu a za tyhle prachy už mám vymazlený nůž od nožíře. 

 

vlkodlaq

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fallkniven F1?

(Fixlip, 4. 3. 2015 14:45)

Toť otázka... nůž jsem měl půjčený a testoval v originální verzi s origo výbrusem. Nůž je to rozhodně skvělý a odolný, srovnání s KA-BAR, GLOCK, UTON by bylo na samostatnou rezenci kde by se F rozhodně nestyděl. Zkrátka univerzální nůž, s ostrým úhlem, bez zbytečných záštit a rádoby-akčně tvarovaných rukojetí, se kterým rozhodně nic nepokazíte. Fallkniven dělá celou řadu velikostních i matreiálově velmi rozdílných variant kde si vybere každý. Toto je nůž za který můžete dát poslední peníze a nebude vás to mrzet...

Re: Fallkniven F1?

(vlkodlaq, 19. 3. 2015 22:10)

No, fallnkniven F1 mám rád, ale v dnešní době už bych si ho nekoupil, proč? Za ty prachy můžu mít dnes lepší nůž, nebo spíš stejně dobrý za menší peníz a za to co zbude ještě zavírák. Navíc v poslední době spíš fakt koukám po ruční výrobě, třeba SHOK jsem si oblíbil.

kopie

(Rob, 1. 11. 2013 23:49)

Nechci Ti brát iluze ale pokud ten nůž nikdo neupravoval, tak máš čínskou kopii jak vyšitou:-)
F1 má na čepeli logo Fllkniven a patka prochází až půl centimetru za držadlo, což tam nemáš:-)

Re: kopie

(vlkodlaq, 2. 11. 2013 8:25)

Když se mrkneš na video, tak tam logo je, fotky nejsou příliš kvalitní, ale přesto se nebráním názoru, že se jedná o kopii. Byť je ocel kvalitní a v tomto směru nemám co vytknout, tak výhrady bych měl k vyloženě špatnému úhlu brusu ostří, který jsem vzhledem k tvrdé oceli musel poměrně pracně srovnat (až po minirecenzi). Co se týče přesahu patky, tak v mé encyklopedii nožů, kde je vyobrazen cca 4 roky starý fallkniven F1, žádný přesah není, takže to beru s rezervou.

kopie

(Balda, 10. 12. 2013 9:03)

Máš stejnou kopii jako já !
Muj stál novej s dovozem 400,-kč
Pár fotek :
http://balda223.rajce.idnes.cz/Falkniven_F1_-_Kopie

Re: kopie

(vlkodlaq, 12. 12. 2013 12:23)

Tak jsem nůž prodal, nechal jsem si na spektrometru u kamaráda změřit složení a ocel se složením VG10ce blíží, ale VG10 to není. Koupil to ode mě člověk "do vitríny" s tím, že mu nevadí, že je to kopie, protože ho nejspíš nikdy nepoužije, takže taková je má zkušenost s velmi zdařilou kopií fallknivenu F1. Objednávám tento http://www.noze-nuz.com/cds/53-AXARQUIA-ARCAZA.php a strašně se na něj těším, někdy snad zrecenzuji.

kopie

(Rob, 1. 11. 2013 23:53)

Jo, to logo nebylo na fotce vidět. Jinak to máš tupý jak dětskou rybičku:-))9LWX2

Re: kopie

(vlkodlaq, 2. 11. 2013 8:20)

Jo, tupější byl, což přikládám spíše špatnému úhlu ostří, protože chlupy na předloktí bral (až na ten zoubek od nechtěného kontaktu s jiným nožem), ale srovnání s rybičkou není zrovna přesné, z nostalgie stále jednu uchovávám a mám ji v holícím stavu.

Re: Re: kopie

(Rob, 2. 11. 2013 17:17)

No běžně se zoubek na ostří neudělá, to by ten druhý nůž musel být o hodně tvrdší a f 1 mám origo a běžně s ním sekneš i hřebík a bez zoubku.
Asi proto byl ale tak levný. Tož tak.
Teď už ale zbytečné plakat nad rozlitým mlékem.