Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bushcraft nůž SHOK

16. 3. 2015

Minirecenze na nůž ruční výroby od českého nožíře Vaška Skopka, značka SHOK (mravenec v logu se mi zalíbil na první pohled).

S nožem se teprve seznamuji a větší testování teprve přijde, tak zatím alespoň první dojmy. Pokud jsem měl nějaké pochybnosti o rukojeti, při prvním uchopení zmizely, do mé ruky padne kudla jak ulitá. V pouzdře sedí velmi dobře, vypadnutí nehrozí a díky tvaru konce rukojeti se vytahuje snadno. Čepel je kovaná vysokouhlíková nástrojová ocel, už od nožíře je nůž ostrý jak břitva, chlupy na předloktí bere jak nic (a tady bych rád poukázal na mé překvapení a rozdíl mezi sériovkou a ruční výrobou, žádná sériovka, co jsem měl, nikdy nebyla z výroby tak ostrá), nůž je tak hned po vybalení připraven k použití a žádné tradiční prostocviky s brouskem se nekonají. Čepel má plochý výbrus, který považuji za ten nejlepší na tento typ nožů, s mírným konvexem v posledních milimetrech (jako survival/bushcraft nůž nemá výbrus do nuly, ale je v břitu trochu silnější, což zvyšuje pevnost a odolnost, ale mírně to zhoršuje vnikání do materiálu), při práci to ale prakticky není poznat a kudla řeže i krájí velmi dobře. Rukojeť je na trn, dřevo akát, kůže a malý kousek buku, voskovaná, příjemná a nečekaně pohodlná.

První dojem je velmi dobrý, drobné nedodělky (čepel není vyleštěná a rukojeť není vybroušená perfektně do hladka), považuji za osobitý styl a líbí se mi, je to každým coulem "handmade" a bushcraft a je to po nějaké době zase něco jiného (a pravý důvod, proč jsem ho chtěl otestovat).

shok-b-23-5---151.jpg

Testovací den 1.:

Po prvním odzkoušení venku: Ergonomie rukojeti skvělá, díky tvaru a velikosti čepele se velmi dobře drží i ovládá, vnikání do materiálu je o něco horší, než u tenkých čepelí typu opinel, na druhou stranu se rozhodně nebojím zlomení čepele, i nějaké to páčení a batoning (štípání polínek pomocí tlouku) zvládne a nevylomí se z rukojeti jako Mora :-). Maso a potraviny krájí bez výtek, na tvrdém dřevu je už trochu znát větší fazetka. Výdrž ostří je excelentní, kdo už měl možnost vyzkoušet kovanou nástrojovou ocel, ví, o čem mluvím.

Korozivzdornost: po každém použití čepel otírám, takže zatím nic, ale nemám iluze o tom, že by velmi rychle chytil lišku, kdybych ho nechal. Uhlíkovka má své výhody i nevýhody, v životnosti ostří se může rovnat se superocelemi na nožích za 5 tisíc, akorát holt zrezne, když ho necháte..

Kožené pouzdro je pěkně tuhé, v použití bez výhrad, opět s jasně znatelnými prvky ruční výroby (přesto je na velmi dobré úrovni), osobně by se mi líbil tmavší odstín kůže, ale to by se dalo dodatečně namořit (ale nestojí mi to za tu námahu :-) )

 

Klady:

Velmi kvalitní kovaná čepel, excelentní výdrž ostří, v holícím stavu už od nožíře, dobré kožené pouzdro, odolnost, velmi dobrá ergonomie, je to zajímavý nůž a líbí se mi :-),

Zápory:

Mírně silnější fazetka v břitu a tak je třeba např. u tvrdého dřeva potřeba víc zatlačit,  zpracování se nemusí líbit každému (drobné nedodělky v bushcraftím stylu), poutko pouzdra mohlo být širší, o nůž je třeba pečovat (to je opět silně individuální, mě péče o nůž baví a podle mě to patří k zálesáctví, ale ne každý chce pucovat čepel po každém použití a dvakrát do roka voskovat dřevo rukojeti a pouzdro), do lesa mohla být čepel o centimetřík delší.

 

Závěrem jsem z nože nadšen, těším se na další testování, nějaké výrazné vady jsem neodhalil, vyjímkou je jen zmíněná větší fazetka, zase díky tomu má nůž výrazně odolnější břit, je to takový kompromis, který se dá snadno pochopit a přehlédnout, při většině použití se stejně neprojeví a u porcování tvrdého dřeva holt přitlačím trochu víc :-)

Snad ještě doplním další fotky z testování a další poznatky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Je to něco jinýho

(Brumla, 19. 3. 2015 11:46)

Taky se mi líbí ten styl, jakože je nůž takovej použitej, vzbuzuje to vě mě dojem, že už něco zažil a ještě toho hodně vydrží, nebo jak to říct, prostě se mi líbí věci, kde je kvalita a životnost to hlavní a jinak vypadají "odrbaně". Třeba podobně jako starý, otlučený plechovky od čaje a sušenek, taky mají jistý kouzlo..
Našel jsem webovky toho nožíře, je to www.shok.cz, frajer vypadá docela zajímavě (teda nože a webovky, frajera jsem neviděl :-) )

Re: Je to něco jinýho

(vlkodlaq, 19. 3. 2015 22:05)

:-) Taky mám rád staré otlučené a třeba i trochu rezavé plechovky, ideálně když obsahují poklad.. Pěkný příměr. Právě proto se mi tenhle SHOK líbil, kromě dobré ergonomie a funkčnosti je zajímavý svým zhrublým vzhledem, jaký moc nožířů nedělá.