Jdi na obsah Jdi na menu
 


KPZ aneb survival pack, nebo EDC, jak chcete.

4. 7. 2012

   Neberte to v žádném případě jako striktní návod, jen se jedná o přehled tipů. Samozřejmě (a je to velmi praktické) lze vytvořit větší a menší balení, jedno "survivalové" na čundry a vícedenní průzkumy a druhé běžné denní se skromnějším a mírně změněným obsahem. Původní název "krabička poslední záchrany" je dnes mírně zavádějící a lehce nadnesený, protože cílem obsahu je spíše vytvořit na cestách větší pohodlí, a obsahuje (měla by obsahovat) věci, které používáme a dokážeme použít a "poslední záchrana" je tak spíše myšlena jako použití v nouzi v situaci, kdy jsem si roztrhl gatě na zadku, tak mám šitíčko v KPZ a nemusím chodit ještě dva dny s holým pozadím.. a podobně. Všechny věci v KPZ by měly být přehledně a efektivně uspořádány do pevného obalu, v nejlepším případě vodotěsného. V poslední době se začínají objevovat pro tyto účely vytvořená pouzdra maxpedition, i když nejsou právě levná (začínají na cca 12$), jejichimages.jpg obrovskou výhodou je právě přehlednost a praktičnost, navíc se dají připnout k opasku, a tak máte KPZ stále u sebe i v případě ztráty batohu. Pokud nehodláte vrážet peníze do obalu, pak postačí vhodná plechovka či plastová dóza, popřípadě se dají velmi levně koupit různá malá pouzdra s vícero kapsami na zip, která se ukázala být velmi vhodnými z důvodu lepší přehlednosti a sbalitelnosti. KPZ by měla hlavně být rychle dostupná, viděl jsem kápézetky omotány desítkami gumiček apod., což není v praxi k užitku a zbytečně prodlužuje dobu, než se k obsahu dostanete.  

  Obsah pak může být kombinovaný s prvky lékárničky, jak bude ostatně z popisu patrné                                              

  Tak a teď už k obsahu: firesteel.jpg

1. oheň - voděodolné zápalky nebo spolehlivý zapalovač, doporučuju křesadlo, tzv. firesteel, dnes lze pořídit i velmi levně v různých velikostech a vyznačuje je bezporuchovou a velmi dlouhou životností.    

2. světlo - nejlépe se osvědčily mini LEDkové přívěškové svítilny na knoflíkové baterie či AAA baterii, osram-crosser-micro.jpgnapř. svítilna Thrunite Ti2, nebo jako na obrázku osram AAA. Kdo chce menší velikost a lepší zpracování může mrknout třeba na můj oblíbený ledshop.cz, za necelé 300 tam můžete dokonce vybírat z kovových, perfektně zpracovaných minisvítillen (sunwayman, nitecore atd)

  Lze přidat i malý červený "laser" na knoflíkové baterie, ať už na hry, nebo na určení vzdáleného bodu v noci, určení roviny atd atp.

3. silverline-675158-camping-mini-tool--00061289s.jpgnástroje - minimálně žiletka nebo skalpelová čepelka, nejlépe v obalu, ještě lepší jsou mini skládací kleště, kde je i otvírák, pilník, nožík atd, nemusí být zrovna značkový leatherman za patnáctset, poslouží i něco podobného, já ten svůj koupil v nějakém suprmarketu za 30kč a slouží ke spokojenosti (při občasném použití).

4. kus drátu (na oka a opravy, případně na lesní výrobu)

5. pár hřebíků různých velikostí

6. kancelářská sponka (nebo dvě, tak s tou jdou dělat různá kouzla, někdy v samostatném miničlánku)

7. zavírací špendlík (i více různých velikostí)

8. pár jehel různých velikostí, pevnou nit (osvědčila se dentální, sice bílá, ale nepřekonatelně pevná, navíc lze použít na původní nebo jiný účel)

9. pevná kvalitní lepící páska namotaná např. na polovině "kreditní karty"

10. nelubrikovaný kondom (špatně se shání, mívají je v některých lékárnách) lubrikant opravdu ztěžuje práci :-) S kondomem jdou dělat taky různé psí kusy, od původního účelu přes nádobu na vodu či plováku a vodotěsného obalu na cokoli a škrtidla při zranění či uštknutí, výrobu praku až k rozdělání ohně (naplněný vodou coby lupa)

11. papírový či jiný malý metr (na změření stopy grizzlyho či jiné objektivní pozorování)

12. brýlový šroubováček (nejen na brejle)

13. rybářské náčiníčko (trojháček se třpytkou menší velikosti, při výběru mějte na paměti, že i na malý háček můžete chytit větší rybu, ale na velký háček Vám malá nepůjde). Aspoň 15 metrů vlasce odpovídající síly  (lze využít i na oka či opravy) olůvko a splávek, vše malé. Pokud počítáte s rybařením, pochopitelně je lepší vzít si rybářské vybavení, tato minisada je opravdu spíše nouzová a něco na ni chytit vyžaduje zkušenosti a trpělivost (a samozřejmě přítomnost ryb.. :-) ).

14. pinzeta (s bodlinami z kaktusu v zadku se OPRAVDU hodí ji mít  , případně na klíšťata, třísky atd.) bývá společně s párátkem součástí švýcarských "důstojnických" nožů (picknicker, spartan atd..)

15. zrcátko (plastové nebo nerezové, k signalizaci, na sebeopravy méně dostupných částí těla, například ostranění klíštěte či zmíněných bodlin ze zadku jde se zrcátkem o poznání lépe)

16. malý knoflíkový funkční kompas (spíše záložní k větší busole)

17. drátová pila (na dřevo, paroží, kosti, měkčí kovy jako měď, hliník či dokonce stavební ocel (jen v malém průřezu). Pokud budete objednávat z ebay, kupte 2, spleťte z nich jednu osmižílovou, sice se pak trochu víc nadřete, ale zase pila opravdu něco vydrží.

18. "kousátko" či "cvakátko" na nehty (zkoušel jsem si oškrabávat nehty nožem, ale nedopadlo to dobře . Lze samozřejmě nahradit kvalitními nůžkami na minimultikleštích)

19. lupa, perfektně se osvědčila tenká fóliová kreditní pouze 0,5 mm silná, pokud neznáte, napište. Je to plastová silnější fólie se speciální úpravou fungující jako lupa. Za slunečného počasí rozdělávač ohně s neomezeným počtem použití.

 20. Žvýkačky - jednorázový zubní kartáček, samozřejmě dech , případně provizorní zacpání či utěsnění nečeho, co potřebuje zacpat či utěsnit, dále v krizových situacích pomáhá proti nervozitě a žvýkání dokáže zmírnit žaludeční potíže.

--kgrhqn--qce88fts-18bpmyyj3wfq--60_3.jpg

 

   21. píšťalka (super je ta více tónová, hodí se pak i třeba k rozlišení jednotlivců kódem při hrách a akcích a navíc je opravdu velmi hlasitá, více tónů=více frekvencí="větší dosah")

22. Lékárnička: uchošťoury, náplasti různých velikostí, v malých pixličkách (osvědčily se od oscilococcium) hypermangan a sůl, dále paralen, živočišné uhlí, brufen, aulin či jiné analgetikum, dobré je mít i jodisol v minibalení nebo několik alkoholových desinfekčních ubrousků, dále tampón (perfektně sbalená kvalitní sterilní bavlněná vata, k rozdělání ohně, vyčištění rány, na výrobu šipek do foukačky atd, příslušníci speciálních jednotek po celém světě mají dva tampony povinně ve výbavě), alespoň jeden sterilní obvaz, větší injekční jehla v původním sterilním obalu (propichování zahnisaných zranění apod.).

23. pisátko a kousek papíru (tak A5 složená), lepší je tužka, propisky nejsou zcela spolehlivé, navíc tužky stačí velmi malý kousek.

24. mikrotenová fólie (pytel), ideálně tak metr krát metr. Poslouží k získávání vody, lze z ní vyrobit signálního draka, nouzovou pláštěnku, nouzový plovák, jako doplněk k lékárničce pro zakrytí ran (při perforaci hrudníku poslouží jako chlopeň) atd atp

25. Plastové stahovací pásky, v praxi se ukázaly být perfektní pomocí při opravách či úpravách výstroje a ačkoliv to není zrovna "nature", tak i v lesní výrobě. (patří k častěji využívanému obsahu)

26. Brčko, lepší s kloubem (lepší skladovatelnost), pro pití ze zemních pramenů na jaře, pískových filtrů apod., popřípadě na provedení tracheotomie atd..

27. Peníze, železná zásoba, 200, 300, 5000.. kč (měna dle cílové destinace :-) ) v uzaviratelném sáčku, není to zrovna odznak zálesáctví, ale občas se sakra hodí, na vlak, jídlo, kredit, neočekávané poplatky, cokoli je třeba.

28. Do opravdové divočiny alespoň několik desinfekčních tablet na vodu (1tbl=1litr)

29. Pokud jedu na dlouhou výpravu a tahám s sebou spoustu vybavení, hodí se mít malé vteřinové lepidlo.

30. Survival tahák, s potřebnými informacemi jako například první pomoc, léčivé rostliny a jak je využít, jedlé rostliny a houby, důležitá čísla, morseovka, signály v horách, postup při tvorbě nouzového přístřeší, základy lovu a zpracování zvěře a ryb, základy polní kuchyně, základy orientace atd atp. Nějaký takový tahák mám v plánu někdy v budoucnu spáchat a až se tak stane, naleznete ho na této stránce.

 

 

Může se to zdát jako obrovské množství věcí, ale při troše snahy je to pořád poměrně malý balíček, který nám může velmi usnadnit cestování a pobyt nejen v přírodě.

 

Toto je plný obsah který mě napadá, větší část z toho na čundry sám nosím v koženém pouzdře s třemi kapsami na zip, které je velké asi jako dvě krabičky cigaret, nicméně každý si samozřejmě upraví obsah dle svých konkrétních potřeb, zkušeností a lokace výpravy. Někteří z Vás jistě vystačí jen se zlomkem obsahu, nebo KPZ nepoužívají vůbec. No, na druhou stranu jak praví skautské heslo, vždy připraven! KPZka má tu výhodu, že takový kompaktní balíček hodíme do batohu a jdeme na čundr, vrátíme se a dáme ho do tašky, do auta, do cyklobrašny a usnadní to na každém přebalování trochu času a nic z obsahu nezapomene, pokud nezapomeneme celou KPZ :-).

 

 

Nebráním se vhodným návrhům na rozšíření či náhradu některých kousků.

 

Pokud Vás něco zajímá, či máte nějakou připomínku, kromě komentářů mi můžete písnout na můj email, viz konec úvodní stránky. Jsem schopen některé hůře sehnatelné části výbavy dodat (foliovou lupu, mikrosvítilny, pilu, křesadlo...), záleží na domluvě.

 

 

vlkodlaq

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Výběr...

(Brumla, 6. 9. 2013 11:22)

Zdarec, pěkný přehled i s popisem, chtěl bych vidět tvou KPZ zabalenou :-), ale rozumím, že každý si vybere co se mu hodí, takže jako přehled tipů supr.

Re: Výběr...

(vlkodlaq, 14. 10. 2013 9:21)

Ano, ani já nemám ve své KPZ úplně vše z popisu :-)
Ale je to přehled věcí, které jsem v KPZ během let nosil a vyzkoušel a pokud jsem je ani jednou nepoužil, přestal nosit, přesto se někomu můžou hodit, každý jsme jiný, že..

Re: Re: Výběr...

(marek, 17. 4. 2015 15:54)

mam dobrou kpz

lupa

(filip, 10. 11. 2012 12:14)

neznam lupu dejte odkaz

lupa

(filip, 30. 12. 2012 14:50)

diky